От тази година най-голямата и авторитетна културна институция в община Мездра - градското Народно читалище „Просвета-1925“ има нов председател. Мирослав Аспарухов пое ръководството, предадено му от досегашния председател Валентин Вълчев.

Читалищните състави и колективи донесоха многобройни награди и отличия за града и общината през 2024 г. от национални и международни фестивали.

За първи път читалището в Мездра организира поредица от градски събори под наслов „Край Мездра Искъра шуми“. Амбициозната инициатива постигна голям успех, обединявайки творческата общност на града. В него участваха детски певчески и танцови състави, както и на талантливи членове на школите и клубовете към читалището, ученици и деца от градските детски градини.

За първа година в града се проведе базар на книгата, организиран от читателски клуб "Book Hub" към мездренското читалище в Мездра. Любителите четенето и книгите имаха възможност да си закупят популярни заглавия от различните гостуващи издателства. Пълноценна беше и дейността на Литературния клуб „Христо Ботев“, който организира редица прояви – конкурси, четения и представяния на книги.

През тази година бяха отбелязани 50-те юбилейни Празници на културата „Мездра-май“. Богатата програма включваше културни и спортни изяви. Част от тях беше Международният фолклорен фестивал „Магията на Мездра“, които даде на хората възможността да се докоснат до различни култури от цял свят. По време на зрелищния спектакъл на сцената се изявиха 11 фолклорни състави с над 250 танцьори и музиканти от 10 държави от четири континента, които изпълниха автентични или обработени народни танци, пресъздаващи фолклорното богатство на своите страни. Състоя се и Детския фестивал за естрадна, популярна и народна песен, хип-хоп, модерни и народни танци „Мездра-май“, който за трета година събира талантливи деца от цяла България на една сцена.

А зазвучат ли гайдите и тъпаните, чуят ли тежките тропвания на мъжкото хоро и леките стъпки на момите, облечени в пъстри носии, сърцата на хората заиграват. И тази година жителите на община Мездра бяха пленени от магията на фолклора, благодарение на традиционните фестивали „Змей Горянин“, „Пей, танцувай и в Моравица лудувай“, „Белокаменица“, „Типченица пее“ и „Хорцето на дефилето“, които събраха почитателите на народната музика от цялата страна. Със своите сценични изяви изпълнителите, представиха фолклорното богатство на своя регион и за пореден път празникът на българското доказа, че винаги ще живее непокорният дух на балканджиите.

Близо 350 самодейци огласиха Ржана планина в Първият фолклорен фестивал „Игнатица пее, Ржана ехти”. Във фолклорния празник участваха самодейци, фолклорни, певчески и вокални групи, народни хорове, танцови състави, инструменталисти и индивидуални изпълнители.

Фестивалът на „Средновековните традиции, бит и култура“ в Археологически комплекс „Калето“ и празника на домашния сапун в Царевец дадоха възможност на жителите и гостите да се докоснат до позабравени традиции.

Наситена на творчески прояви беше годината и за Градската художествена галерия в Мездра, благодарение на която бяха организирани редица изложби на талантливи художници и скулптори.

Така 2024 завършва една идея по-богата в творчески план и вещае още по-пълноценна 2025 година, а читалището винаги е било и ще бъде пазител на традициите, обичаите и българщината, учещо ни да ценим завещаното ни и да го предаваме на следващите поколения.