"Всеки род в българската история е оставил следа. Акцент в тази изложба е 130-годишният човек - най-дълго живелият българин и най-дълго живелият човек на планетата. Имаме паметник, акт за смърт, родословно дърво и спомени на наследниците му", казва гл. ас. д-р Росен Гацин и отбелязва, че не храната, а начинът на живот е основната причина за дълголетието на дядо Йончо. В селището на столетника има лековити извори.

Родствениците на Йончо Цолов от Пеловския род - Георги Пеловски, Диана Пеловска, Гергана Николова, Йончо Пеловски, Георги Димитров - се свързват с антрополога и му разказват за своя предшественик. В началото той приема, че това е легенда. Впоследствие обаче отива на терен и открива документите, които потвърждават историята. В кметството на село Лик, община Мездра, намират акта за смърт на човек, починал на 9 януари 1907 година. Рождената му година – 1777-ма, откриват, като проследяват ражданията на неговите синове. Самият той няма акт за раждане, все пак е краят на XVIII век.

На надгробната паметна плоча е изписано: „Тук почиват баща Йончо на 130 г., син Иван на 103 г., син Кръстио на 106 г. Баща им почина на 1906 г. Въздигнал Гено Кръстев.“

Става ясно, че дядо Йончо е надживял и двамата си синове – столетници и е починал от болест, а не от естествена смърт

По официална информация досега за най-дълголетен българин е считан Кръстю Бешев Илянов. Той е от Пордим и е живял 128 години.

В Книгата на Гинес пък най-възрастният човек е французойка, живяла 122 години.

Така че откритието, че Йончо Цолов е живял 130 години, предстои да бъде доказано като световен рекорд. Трябва да се гордеем, че по нашите зами са живели хора на библейска възраст, смята Гацин.


Източници: novini.bg и bnr.bg