В срещата участваха генералният директор на БТА Максим Минчев, посланикът на България в Сърбия Радко Влайков, генералният консул на България в Ниш Едвин Сугарев, медийният експерт доц. Георги Лозанов, главният редактор на "ГЛАСПРЕС" Александър Димитров, заместник-председателят на парламентарната комисия по културата и медиите Диана Саватева, представители на Държавната агенция за българите в чужбина, на президентството, депутати и държавни институции от Република Сърбия, представители на малцинствените медии и на хърватското, албанското и русинското малцинство в Сърбия, българи от Цариброд, Босилеград, Ниш, Сурдулица, Враня.
Отчетен беше значимият принос на БТА за по-голямата
информираност по проблемите на българите в Западните покрайнини. Агенцията
откри през 2015 г. в Босилеград първия си пресклуб извън границите на
страната и организира десетки форуми, посветени на проблемите на българите в чужбина.
В изказванията си гостите изразиха задоволство от постигнатите споразумения между президентите на България и Сърбия Румен Радев и Александър Вучич по отношение правата на българското национално малцинство и обещаното сериозно увеличение на финансирането на българските медии. Същевременно обаче, беше отбелязано, че до този момент такова финансиране не е осигурено.
В изказванията на местните българи пролича, че сръбската власт на по-ниски нива, често създава бюрократични пречки за нормалното функциониране на българските малцинствени медии. "Ако поискате по Закона за достъп до обществена информация от кмета на Босилеград или от съответния чиновник там информация за това какво става на територията на общината, няма да ви я доставят. Не се допуска отразяване и на работата и на местния общински съвет“, коментира председателят на Културно-информационния център в Босилеград и главен редактор на списание "Бюлетин" Иван Николов.
Повечето присъстващи подкрепиха тезата, че на предстоящите през есента на тази година избори за нов Съвет на българското национално малцинство в Сърбия е нужна сериозна промяна, тъй като досегашното ръководство не е оправдало доверието.
В офиса на КИЦ "Босилеград" Красимир Богданов се срещна и с граждани, които споделиха свои проблеми, свързани със замърсяването на водоемите от отпадните води на близката мина за добив на тежки метали, административните пречки, възпрепятстващи 30 жени от Босилеград да започнат работа като шивачки в гр. Кюстендил, поредния опит да бъдат поставени на видно място „арестуваните“ до скоро паметни плочи на жертвите на „Босилеградския погром“, опазването на българското културно-историческо наследство и възможностите за туризъм в региона. Народният представител запозна с част от поставените въпроси българския генерален консул в Ниш Едвин Сугарев, а по други предстои да бъдат уведомени българските институции.