Книгата на проф. Вили Лилков и Христо Христов е посветена на бившите хора, класифицирани от БКП като истинския класов враг на комунистическата власт в България. Тяхната съдба остана незаслужено непозната близо три десетилетия след началото на демократичните промени.
Категорията "бивши хора" е заимствана от Съветския съюз, където с нея болшевиките маркират онези слоеве от населението, които губят социалния и обществения си статус след революцията от 1917 г. В България тази категория обхваща широк кръг от различни представители на обществото, които са двигателят на развитието на страната ни и част от нейния политически, духовен и икономически елит до 9 септември 1944 г.
Изследването разкрива мащабите, формите и продължителността на репресиите, чрез които са заличени цели съставни части от българското общество, неподатливи на социално-икономическия експеримент на БКП, провеждан в периода 1944-1989 г. по съветски образец.
"Бивши хора по квалификацията на Държавна сигурност” е едно разгърнато изследване на порочните явления в българския живот през последните 60 години, включително и продължението на влиянието на комунистическия режим след 1989 г.
Проф. Вили Лилков споделя, че темата за „бившите хора” се е върнала в съзнанието му, след като през 1998 г. си е прочел досието, образувано му за антидържавна пропаганда и за това, че произхожда от фамилия на "бивши хора". През 2014 г. той представи публична лекция, посветена на „бившите хора”, а в следващите две години обедини усилията си с разследващия журналист Христо Христов за написването на настоящата книга.
Проф. Лилков подчертава, че "бившите хора" всъщност са добрите хора, онези, които са били борци са свобода през Възраждането, дарители, родолюбци и истински патриоти.
От излизането на книгата през месец май миналата година авторите са представили своето изследване в София, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Казанлък, Видин, Габрово и Велико Търново.
Вили Лилков е професор по физика. Поводът за написване на книгата е личното му дело за оперативна разработка в Шесто управление на ДС № 26201/85. Делото е заведено с мотив "противодържавна агитация и пропаганда", както и поради това, че произхожда от семейство на бивши хора, засегнати от народната власт, които „са враждебно настроени спрямо политиката на БКП“ и се водят на специален отчет в ДС. Проучва задълбочено архивите на ДС и се запознава със стотици документи, доказващи репресивната политика, която БКП провежда 45 години срещу бившите хора и техните наследници.
Христо Христов е разследващ журналист с 27-годишен професионален опит, основател на сайтовете desebg.com (2011), agentibg.com (2014) и pametbg.com (2015), посветени на преодоляването на комунистическото минало в България. Автор е на 10 книги, сред които „Секретното дело за лагерите” (1999), „Убийте Скитник” (2005) за убийството на Георги Марков от ДС, „Тайните фалити на комунизма” (2007), „Тодор Живков. Биография” (2009), „Операция Маратон” (2012) за кражбата на Паисиевата история от ДС в манастира „Зограф” и др. Носител е на редица награди за разследваща журналистика. Лауреат е на Гражданската награда на Европейския парламент (2014).