Навсякъде шаранът се търгуваше на цена от 10 лв, белият амур също. Огромните екземпляри толстолоб се харчеха по 7 лв/ кг. Естествено най-търсен бе шаранът, тъй като поверието повелява на никулденската трапеза задължително да присъства пълнен шаран.
Шаранът е смятан за помощник на Св. Николай, защото веднъж му помогнал в беда. Легендата разказва, че Св. Николай бил застигнат от буря и на дъното на лодката се появила дупка. Тогава светецът бръкнал във водата и извадил един шаран, с който запушил дупката.
Търговецът от Монтана Петрана Драгановска обясни, че предлаганата риба е от язовир „Огоста”. Повечето клиенти предпочитат шаран със средна големина – около 2.5 – 3 кг.
Иван Василев от с. Враняк се занимава с рибовъдство от 1991 година. Той бе категоричен, че цената е нормална. Купувачите също смятаха, че цените са нормални и не са се променили от миналата година. Славейко Савчев бе направил своя избор и шеговито в рима коментира цената на рибата: „Един шаран и един толстолоб – 50 лв. и морето с тиха въздишка, ми глътна спестовната книжка”
За да спазят традицията, сред клиентите бяха и двама заслужили лекари и почетни граждани на Мездра д-р Венцислав Анков и д-р Радуил Попов. Д-р Попов сподели, че е много важно да уважаваме традициите независимо от националната и религиозната принадлежност.
Изборът на жертвен шаран бе голям и затрудняваше купувачите. В коритата подскачаха стотици риби, които сякаш се опитваха да избегнат съдбата си.
