Буквички, срички, думички щастливи огласиха виртуалната класна стая на 1.б клас. Всички малчугани се надпреварваха кой може да чете по-добре от другия, кой знае повече за светите братя Кирил и Методий - истински празник на знанието. В онлайн практикума на 1.а клас „С буквите любими написах свойто име“ беше създаден най-красивият портрет на двамата Първоучители.

След като се запознаха с живота и делото на солунските братя, второкласниците написаха съчинения „Моето бъдеще започва от ИОУ “Св.св. Кирил и Методий“. Децата събраха в едно послание най-милите думи за учителите и училището: „Изпитвах радост и страх, когато прекрачих прага, но днес училището е моят втори дом. То е най-хубавото училище в България! Обичам класната стая и приятелите, с които не просто учим, а се забавляваме и си помагаме в трудни моменти. Моето бъдеще започва от тук. Благодаря на г-жа Медньова, че избра точно мен за нейна ученичка.“


Учениците от 3.а клас представиха проекти, изписани с глаголицата - азбуката, която била създадена от двамата братя. Така разбраха, че глаголицата представлява система от графики. Тя се е състояла от 38 букви, предназначени да отразяват съвсем точно звуковите особености на старобългарския език. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата. Децата оприличаваха глаголическите знаци с къщи, цветя, триъгълници, кръгчета, но запомниха, че трябва да почитат и да не забравят първите букви.

Учениците от 4.а клас разкриха чудния свят на приказните герои, а всичко това се случва във виртуалното пространство с весел карнавал на литературни герои "От страниците на книгите". Костюми от бабините ракли, грим от чантата на мама, декори от инструментите на тати. Загадъчните герои се криеха зад камерите. Когато госпожата „вдига завесата“, учениците трябваше да разпознаят по костюма и репликите как се казва и от коя литературна творба е героят. По страшния поглед и лупата, децата разпознаха детектив Шерлок Холмс, а Дръндьо от „Дневникът на един Дръндьо“ беше скрит зад гатанка. Прелестните рокли и чудните накити издадоха Спящата красавица, Пепеляшка, Снежната кралица Елза, принцеса Бел от „Красавицата и звярът“ и принцеса Жасмин от „Аладин“. С гатанки и хитрост двама Ивановци играеха ролята на Хитър Петър.

След като разбраха, че първоначалният текст бил озаглавен „Химн на Св.св. Кирилъ и Методи” и включва 14 куплета, петокласници и шестокласници рецитираха българския всеучилищен химн. Днес ние изпълняваме най-често първите шест и истинското предизвикателство започнало. Трудни и непознати думички, осмисляне и емоционално изпълнение. Но делото го заслужава. Всички поеха дъх и заедно казаха: "Върви, народе възродени, към светла бъднина върви…“

Всички видеоматериали, стихове, рисунки и поздрави за любимите учители са събрани в платформата:

https://padlet.com/katinkadikovska/83e4ywyji524kc9i?fbclid=IwAR2wgQlihrPNpgl1XERQNRjVOtw4Wk3GMBlmob8e83YRgkG-iAFj-Y0MrUA