„Ще разрешим и отпечатването им на по-лека хартия, най-вече учебниците за по-горните класове, които не е необходимо да са многоцветни. Също така през следващата година ще финансираме закупуването на шкафчета“, отбелязва Вълчев.
"Надяваме се още първата учебна година да има шкафчета за голяма част от учениците от първи до седми клас, а до две-три години да оборудваме всички учебни заведения с шкафчета", посочи министърът на образованието, цитиран от БТА.
Ще говорим и с издателствата да осигурят вариант на електронно четими учебници. Отделно ще работим за разширяването на достъпа до електронно образователно съдържание и за увеличаване на броя на класните стаи, оборудвани с мултимедийни проектори или с електронни дъски, за да се онагледява учебното съдържание. За тези стаи вероятно ще купим по един лиценз за електронен учебник, уточни Вълчев.
Ще препоръчаме също така на училищата да оптимизират учебните съдържания, както и броя на тетрадките и учебните помагала, така че учениците да носят по-малко учебници. Нашите проучвания показват, че най-често това е причина за тежките раници, не толкова от комплекта учебници. Родителите също трябва да са ангажирани с намаляване на тежестта на раниците на своите деца, тъй като в тях те носят и други неща, допълни Вълчев.
Той каза още, че подобно на други места и в Шумен е предизвикателство съставът на Регионалното управление по образованието /РУО/ да бъде обезпечен. Заради увеличението на учителските заплати част от експертите напускат и преминават към училищата. Министърът заяви, че задачата му е да увеличи заплатите в РУО средно с девет процента.
Източник: bta.bg/bg