Фондация „Проект Северозапад“ описва как могат да работят системите, когато са включени в мрежа. Моделът „Мрежа Северозапад“ обединява представители на МБАЛ Мездра, Отдел „Хора с увреждания“ в Дирекция „Социално подпомагане“ – Мездра, РУ на МВР Мездра, Дирекция „Социални дейности и образование“ в Община Мездра, Кметство на Община Мездра и Фондация „Проект Северозапад“.

„Целите ни бяха да окажем реална подкрепа на хората с психични страдания и интелектуални затруднения, като от една страна въвлечем отговорните институции в „жива“ мрежа, която се ангажира с техните права и подкрепи уязвимите хора, и от друга страна разкажем на общността чрез конкретни истории за ценностите на ЕС по начин, който споделяме в ежедневния живот.

Опитахме се да изградим местен модел за подкрепа, който да улесни работата на институциите в интерес на отделния човек и въвлича местната общност. Моделът включва както популяризиране на основните ценности сред участниците, така и тяхното прилагане в ежедневната им работа. Стремежът ни бе общността също да познава по-добре тези ценности, така че заедно търсихме индивидуални решения за хората с психични страдания“ - пишат авторите.

Книжката представя работата по инициативата „Подкрепа за лицата с психични страдания и интелектуални затруднения в Община Мездра“, който Фондация „Проект Северозапад“ осъществява в периода февруари 2024 – февруари 2025 година, в рамките на проект „Права и ценности“ и с финансиране от Европейския съюз и Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).

Подкрепа за хората с психични страдания. Три истории от община Мездра, опит за изводи и препоръки

„Като че ли психично болните не се афишират. Не се разпознава, че са такива, ако правят редовен прием на лекарства. Има хора, които не са с увреждания, просто са в крайна нужда от грижа. Кметовете са двигателят, те ни информират, че има човек, който е останал и има нужда от грижа – ние насочваме, помагаме, даваме дарения“, споделя в публикуваната книжка Елена Нанова, директор на Дирекция „Социални дейности и образование“ в Община Мездра.

„В Центровете за психично здраве (ЦПЗ) е много трудно, там е пълно и отказват да приемат. Постоянно имаме сигнали за лица с психични проблеми, които са неглижирани при живи близки. Съседите звънят на 112, оттам изпращам полицай, макар че това е чисто медицински проблем. Когато работеше системата, защото аз имам по-дългогодишни наблюдения, идваха екипи от психодиспансерите и искаха от нас съдействие да осигурим само охраната, защото понякога лицата са агресивни. И при настаняване в заведение, сме осигурявали служител, който пътува в линейката заедно с медицинския екип – това става за тяхната безопасност. Така се действаше, но вече и това не се случва. Много е трудно за психично болните. Един ден разлика – и може да се случи нещо с този човек. Колко може да се изостри състоянието му и какво може да направи. Имаме постоянно проблеми с лица, които не се водят на отчет, защото те по адрес са на територията на София, но реално живеят на територията на област Враца. Те (Центровете за психично здраве) си имат някакви правила и разпоредби – човекът на практика е при нас, в наше село – и те не искат да го приемат за лечение. Да отиде в София – ама те от София са го изгонили и са го набутали тук роднините. Можеш ли да го накараш да отиде в София? И сме в затворен кръг“, коментира темата Ивайло Гешев, зам. началник на РУ на МВР Мездра.