Според преданието, записано от светите отци, родина на Авакум било неголямото село Бетзохар, иначе наричано Витзахир. Той е осмият от 12-те пророци и направил няколко исторически предсказания.

Самото име - Авакум - дадено му при раждането, предзнаменувало, че от него ще излезе силен духом подвижник. Като достигнал пълнолетие, заради славата на Божието име, той започнал да изобличава беззаконията на своя народ.

Авакум предсказвал пленяването на Израел от Вавилон, падането на Йерусалимския храм и идването на Месията. В писанията се казва още, че Авакум дал храна на пророк Данаил, който бил предаден да бъде разкъсан на парчета от лъвове. Известно е, че светият пророк доживял до дълбока старост.

Свети Авакум се смята за покровител на децата. На православния празник вярващите се обръщат с молитви към светеца да пази децата от болести, наранявания, недобри хора и зло. Майките се молят за здрав сън на бебета, които често плачат през нощта.

Порфирий Кавсокаливи е духовник, велик подвижник, който от детството си се е трудил за слава Божия и придобил множество дарове на Светия Дух: дар на пламенна молитва, прозрение и духовно разсъждение. Той можел да излекува болен с едно докосване на ръката си, с духовно зрение можеше да види дълбините на земята и да наблюдава събития, случващи се на хиляди километри.

Преподобни Йоан и Андрей произхождали от християнски семейства. Още като деца те срещнали в пустинята мъж, който ги впечатлил с духовните си учения и в продължителие на година съжителствали заедно с него. След смъртта му, те останали в пустинята и в продължение на 60 години водели живот, посветен на пости и молитви. Само веднъж седмично си позволява консумацията на плодове и вода, а останалото време прекарвали в уединение. Светците починали в мир.

Традиции и обичаи, свързани с празника

Предците ни са правили гадания за това дали ще има слана в близко бъдеще и каква ще бъде зимата по знаците на деня:

ако на този ден вали сняг, това означава, че зимата ще е студена и пролетта ще закъснее;

ако няма облаци на небето - очаквайте слана;

ако денят е облачен, ще има затопляне;

ако вятърът е променил посоката си - времето ще се влоши.

Според народните поверия на този ден малките деца не трябва да се оставят сами, за да се предпазят от злото.

На църковния празник 2 декември, както и на всеки друг ден, църквата не одобрява псувните, клюките, сквернословието и се противопоставя на алчността, завистта, мързела и отчаянието.

На този ден е забранено да се забавлявате и да вдигате шум, да организира пищни празненства, както и да нарушавате правилата на поста. Също така в този ден не трябва да започвате нови дела, да правите планове и да тръгвате на път - всяко начинание може да се превърне в неприятности.

Според народните поверия на този ден трябва да пречистите дома си от негативното – да изхвърлите старите и ненужни вещи, а тези, които са в добро състояние, да раздадете на нуждаещите се.

На този Православната църква отбелязва паметта на Св. Силвестър, папа Римски. Той е заемал папския престол от 314 до 335 година. Този празник народът нарича Карамановден, Волски празник, Риначовден, Силвестри. Св. Силвестър се родил в Рим. Негов учител във вярата и науката бил благочестивият презвитер Кирин. В столицата на световната империя тогава идвали много странници, а младият Силвестър много обичал да ги подслонява в гостоприемния си дом. За повече от година негов скъп гост бил един източен епископ – Тимотей, който пристигнал в Рим да благовествува на езичниците, които били огромно болшинство в този международен град, а християните били около 200 000. Евангелският проповедник спечелил мнозина идолослужители за Христа и Църквата, но градският началник Тарквиний заловил епископ Тимотей и го затворил в тъмница. Три пъти го изтезавали с бич, за да се отрече от християнската си вяра и понеже останал непреклонен, той бил обезглавен.