
По онова време християните периодично били преследвани от римската власт с обвинението, че са безбожници (не вярвали в езическите богове) и кощунници (не почитали държавните богове). Преследвания имало по преценка на местните управители и с оглед на някои политически обстоятелства.
Управителят на Траянопол Савин научил, че Гликерия е една от дейните християнки в града, която с поучения и с личен пример увличала и други млади хора да вярват в Иисус Христос. Затова заповядал да я доведат пред него. Девойката смело застанала пред управителя и с дръзновение изповядала своята вяра. Разяреният Савин я подложил на изтезания, за да се отрече от вярата си и да принесе жертва на идолите. Но Гликерия твърдо отстоявала убежденията си и оставала вярна Христова последователка.
Светият мъченик и изповедник Георги се родил в град Константинопол. Заради поклонение на честните икони и тяхното почитане, той бил хванат от иконоборците и доведен пред император Теофил, който ту със заплахи, ту с убеждения поискал да го склони да се отрече от Христа и от поклонението на светите икони, но светията не се съгласил на това. Възмутен от гнусните и лъжливи думи на мъчителя, той казал:
- Всеки истински християнин трябва да се покланя на светите икони и да ги почита, тъй като почитта към тях се пренася и на Първообраза.
За тези думи завързали свети Георги за шията с въже и го влачили по улиците на града като злодей, после го заключили в тъмница. Накрая отнели и разграбили цялото му имущество. Самия него, заедно с жена му Ирина и с децата им изпратили в изгнание, където той понесъл много беди и с радост се представил в Господа.