Докато сега за нас започва есента, за Южното полукълбо на Земята ще започне пролетта, тъй като след пресичането на небесния екватор Слънцето ще навлиза все повече в Южното звездно небе, уточни физикът.

Над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Облачността над североизточните райони и по Черноморието ще се увеличи. Валежи не се очакват. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 7° и 12°, за София – около 8°, максималните - между 21° и 26°, за София – около 22°, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Атмосферното налягане слабо ще се понижи, но ще остане около средното за септември.

Над северното черноморско крайбрежие още от сутринта облачността ще се увеличава, докато над южното преди обяд ще бъде предимно слънчево, но след пладне и там ще се заоблачи. Ще духа слаб до умерен северен вятър, който в следобедните часове ще се ориентира от изток. Максималните температури ще са 22°-24°, близки до температурата на морската вода. Вълнението на морето ще бъде 3 бала.

Над планините ще бъде предимно слънчево с купеста облачност в следобедните часове. Ще духа слаб и умерен вятър от север-североизток. Максималната температура на 1200 метра ще бъде около 17°, на 2000 метра – около 9°.

В понеделник ще преобладава слънчево време. В сутрешните часове на места в котловините ще има ниска облачност или мъгла, а след обяд над Западна България ще има разкъсана висока облачност. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Минималните температури ще бъдат между 7° и 12°, по Черноморието: 14°-18°, а максималните - между 23° и 28°.

Във вторник ще е предимно слънчево, привечер над Западна България облачността ще започне да се увеличава. Вятърът ще се ориентира от югоизток и ще се затопли.

В сезонната прогноза на НИМХ, публикувана в сайта на института, се съобщава, че есента на 2024 г. (септември - октомври - ноември) ще е със средни сезонни температури над нормата. За сезонните количества валеж всички категории под, около и над нормата са еднакво вероятни. Може да се очаква есента на 2024 г. да е подобна на есента на 2023 г., се казва в сезонната прогноза на НИМХ.

В интервю за БТА климатологът проф. Георги Рачев, който е преподавател в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза, че температурите през есента у нас се очаква да бъдат по-високи от нормалното, като и двата глобални модела - и американският, и европейският, дават около половин до един градус по-топло време за есента.

Най-малко ще бъде превишаването на температурата през ноември, за който двата модела дават само половин градус над нормата. Това са дългосрочни прогнози, които се отнасят за по-дълъг и осреднен период, уточни проф. Рачев.

Есента е един от четирите сезона в умерения пояс. Астрономически тя започва с есенното равноденствие, което е около 23 септември в Северното полукълбо и около 21 март в Южното полукълбо.

Според метеорологията есенни са месеците - септември, октомври и ноември в Северното полукълбо, както и март, април и май - в Южното полукълбо. Есента е преходен сезон, през който понякога има доста високи температури в неговото начало - т.нар. циганско лято, има и умерени до по-ниски температури към неговия край. Със зимното слънцестоене - около 21 декември в Северното полукълбо, и около 21 юни в Южното полукълбо, започва астрономическото начало на следващия сезон - зимата.