„Редица достойни българи са допринесли за създаване и утвърждаване на българските митници и са оставили своя пример за нас през годините. Радвам се, че и днес по-опитните колеги успяват да предадат с личен пример ентусиазма и знанията си на младите и така нашата администрация с дълга история продължава да се развива.“ – се казва в обръщението на директора на Агенция „Митници“ Павел Тонев към служителите по повод празника.

Служителите получиха поздравителен адрес и от заместник министър-председателя по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев, в който се посочва, че през изтеклата 2021 г. и през настоящата 2022 г. Агенция „Митници“ е постигнала значително повишение на финансовите резултати, както и реализира сериозни успехи в борбата с митническите, акцизните и валутните нарушения. „Правомощията на митническата администрация са многобройни и разнообразни и в нея работят различни специалисти. Вложените усилия и професионализъм от всеки служител са част от общите резултати на Агенция „Митници“. Пожелавам на служителите в българската митническата администрация да продължават да изпълняват задачите си така отговорно, честно, прозрачно и с висока експертиза!“, се казва в поздравлението на министъра на финансите.

По повод професионалния празник на церемония в Централно митническо управление директорът на Агенция „Митници“ наградис групова награда - плакет три екипа, а с индивидуални награди- златен и сребърен почетни знаци и грамоти - 20 служители от цялата страна, които са постигнали високи резултати в своята област.

Поздравителни адреси бяха получени от други институции и високопоставени лица.

От историята

На 7 юли 1879 г. с Указ №2 на княз Александър I Батенберг са учредени митниците и „митарствените пунктове“ на Княжество България. В указа е записано, че основната задача на новосъздадената институция е „за да се запазят интересите на княжеството”. Този управленски акт се случва веднага след назначаване на първото българско следосвобожденско правителство.

След Освобождението в митниците работят Захари Стоянов и Никола Обретенов. Писателят и общественик Михалаки Георгиев организира приемането и управлението на Митница Видин, а по-късно става и главен ревизор на митниците - отговорен пост към Министерство на финансите. Революционерът Георги Хаджи Денков става първият управител на Митница Свищов. Първата жена в Софийската митница започва работа през 1948 г.