Велики четвъртък е част от Страстната седмица, седмицата, посветена на последните дни от земния живот на Исус Христос. По това време вярващите си спомнят библейските събития и легендите, свързани с тях: Тайната вечеря и предателството на Юда.

На този ден се почиства и подрежда къщата. Домакините мият чиниите и подовете, почистват прозорците и перат дрехите. По това време е обичайно да се изхвърлят стари дрехи или неща, които не са били използвани от дълго време. Запазена е традицията за къпане, тъй като се смята, че на този ден е важно да пречистите не само душата, но и тялото си. На този ден задължително трябва да посетите църквата: на службата се благославят яйцата.

Велики четвъртък се смята и за най-благоприятния ден за печене на козунаци. Те трябва не само да бъдат изпечени, но и осветени. Благославянето на козунаците става на Велика събота или Великден.

Велики четвъртък е един от дните за боядисване на яйцата. Те може да се боядисат и в събота.

Народни традиции и обичаи на Велики четвъртък

Нашите предци са свързвали този ден с редица пречистващи ритуали. Селяните се измивали с кладенчова вода преди изгрев слънце, тъй като по това време тя се смятала за лековита.

Вярвало се, че през тази нощ момите сънуват човека, за когото ще се омъжат, като слагат пръстена си под възглавницата.

На Велики четвъртък гадаели какъв ще бъде сезонът.

Ако времето постоянно се променя, есента се очаква да бъде суха.

Ако вали - времето ще е лошо до юни, ако времето е топло - добра пролет.

Ако падне сняг лятото ще е горещо, а появата на облаци вещае богата реколта;

Благоприятно време за осигуряване на финансов успех за годината. Препоръчително е да направите следното:

Боядисаните на този ден яйца не се развалят през цялата година. Хората също вярват, че тези осветени яйца, заровени в градината я предпазват. Някои домакини слагат листо върху яйцето, след което го завързват в тънък чорап и така го варят, за да се отпечата шарката. В миналото яйцата са се боядисвали с люспи от лук, жълт кантарион, кора от лилия или липов цвят; лъскавината им се придавала, като след сваряването им се натривали със сланина.

На Велики четвъртък отбелязваме 4 събития: умиването на нозете на апостолите от Христос, Тайната вечеря, на която е установено тайнството Причастие (Евхаристия), молитвата в Гетсиманската градина и залавянето на Христос от фарисеите. Повечето обичаи и традиции на този ден са свързани с пречистване както на тялото, така и на духа.

Понеже в четвъртък е станала Целувката на Юда, добре е хората, които се срещат или не са се виждали отдавна, да не се целуват в този ден.

Препоръчително е да използвате това, като поръсите прага на жилището, както и мястото при главата на леглото. Ако съпрузите се ругаят, поставя се солница с четвъртъчна сол в средата на масата. Ако дойде лош човек, хвърлете щипка сол след него.

Съществува друго поверие, че който откаже да почисти къщата на Велики четвъртък, псува, отдаде се на лоши мисли или съгреши по друг начин, ще страда от болести, безпаричие и домашни разправии през цялата година. Мислете само за добри и хубави неща. Не трябва да плачете, да сте обидени, ядосани, да се заяждате. В противен случай негативът ще остане с вас цялата година.