„Проблемите във врачанската болница са поставяни не веднъж по време на блиц-контроли в народното събрание. Получените отговори са лаконични и все в посока работи се за стабилизация на лечебното заведение, търсим кредитори, ще закупим ангиограф и дотам, допълни д-р Найденова. От БСП водят борба за промяна в сферата на здравеопазването, но резултати на този етап няма. Ние, обаче няма да се откажем от борбата за вашата болница. Държавата трябва да си свърши работата, ако се налага да изпращат хора, които да спят тук и да работят, за да има медицинска помощ за хората от Област Враца. Трябва максимално бързо да бъдат осигурени финанси, за да спре персоналът да напуска болницата“ - цитират в прессъобщението д-р Найденова.
В информацията от БСП пише още: „Врачанската болница е врачанският Чернобил!“, категоричен бе пред медиите областният лидер на БСП-Враца Иво Лилов. Самият той открил доста прилики, анализирайки финансовите отчети на болницата за последните три години. Факт по думите му е и това, че около 200 000 души от Област Враца се оставят без медицински грижи и това ще наложи изселване на хората. Налице е информационно затъмнение по въпросите с реалното състояние на болницата. Дежурните аргументи са, че се водят разговори и търсят решения. Подходът на управление неглижира проблема. Повече от една година лечебното заведение е обект на експерименти, които доведоха до загуба на доверие от кредитори, лекари и пациенти. Не е адекватен и оздравителният план за МБАЛ „Христо Ботев“.
Ефектът от съкращаване на персонал бе нулев. Няма да има кой да работи на обещания от министъра ангиограф. Поискахме пълна промяна в борда на директорите, а това не се случи. Врачанската болница се води към умишлен фалит. Доказателство за това е работата на областната болница в Монтана, която за трета поредна година завършва на печалба. През последните 3 години Врачанската болница е завишила в пъти разходите за преминали болни, за стационарното им лечение, както и стойността за един лекарстводен. Там ръстът е 100 %.
Видно от отчета дружеството е декапитализирано. Врачанската болница само формално е собственост на държавата, реално тя е на кредиторите, които се разполагат с нейните средства. Загубите са за над 16 млн. лева и няма как да бъдат покрити от капитала на дружеството. Просрочените задължения са за над 7, 3 млн. лева, като са нараснали с 2 млн. само за последната година. Повече от милион са дадени за външни услуги, няколко стотин хиляди за граждански договори. Това са само малка част от фактите, които обричат цяла една област на гибел“, заяви Иво Лилов.
„Проблемът с МБАЛ „Христо Ботев“ изглежда нерешим. Времето за реакция е малко. При липса на адекватни стъпки финалът е пред нас. Трябва спешно финансово оздравяване, за да се върне доверието и в пациентите и в медицинските специалисти. Очакваме конкретни мерки, а не само празни обещания“, допълни народният представител Николай Иванов.
Присъстващите споделиха, че очакват проблемите свързани с Врачанската болница да бъдат дебатирани в народното събрание. Ще търсят съдействие и от премиера Бойко Борисов, а сигнал за безстопанственост, довела до финансовия колапс ще бъде внесен и до Главния прокурор на Република България. Според областния лидер на БСП Иво Лилов проблемите могат да бъдат решени за 1 ден с финансов превод." - с изявлението на Лилов завършва прессъобщението на социалистите относно състоянието на врачанската болница.