Захария бил наречен Сърповидец, тъй като имал видение, че сърп се спуска от небето като наказание за нечестивците. Заедно с пророк Агей той насърчавал евреите след завръщането им от плена (през 537-536 г. преди Христос) да възстановят храма в Йерусалим.

Захария пророкувал тържественото влизане на Спасителя в Йерусалим (преди залавянето и смъртта Му), сумата от 30 сребърника, платени на Юда като цена за предаването на Учителя, както и разпръсването на апостолите при разпятието на Голгота. Пророк Захария починал в дълбока старост в 520 г. преди Христа, припомня

Св. пророк Захария Сърповидец е наречен така, защото имал видение – слизащ от небето сърп, който покосява неправедните люде.

Захария починал в последните години от царуването на персийския цар Дарий Хистасп, около 520 г. преди Христа.

Свети великомъченик Теодор Стратилат, наричан също Теодор Хераклийски (по мястото на смъртта му), се почита като светец и от православни, и от католици. Той бил родом от град Евхаита в Мала Азия и е живял в края на III век и началото на IV век, по времето на императорите Константин и Лициний. Назначен е бил за стратилат (пълководец) в римския гарнизон на град Хераклея Понтийска (днешен Карадениз Ерегли), близо до Черно море.

Според християнските агиографи император Лициний бил недоволен от покръстването на множество жители на управлявания от Теодор град и изпратил да го доведат при него в Никодимия. Теодор отказал да се яви и на свой ред написал писмо до императора, в което искал той да дойде в Хераклея. При пристигането си в града Лициний го поканил да принесе жертва на езическите богове пред народа. Теодор помолил императора да отложи жертвоприношението с два дни и да му позволи да вземе златните и сребърни идоли вкъщи. Лициний се съгласил, но Теодор още същата нощ ги унищожил. Заради дързостта си стратилатът бил хвърлен в тъмница, измъчван и ослепен. Накрая бил посечен с меч при император Линикий - IV век, пред очите на съгражданите си.

През Средновековието култът към Теодор Стратилат е много разпространен. При основаването на Венеция, заедно със свети Марко, свети Теодор Стратилат е провъзгласен за патрон на града. И до днес една от най-големите реликви на венецианската църква "Сан Салваторе", разположена недалеч от моста Риалто, е тялото на свети Теодор Стратилат, поставено в мраморен саркофаг в дясната част на олтара. Неизвестен майстор от XVII в. е изобразил върху северната стена на храма фреска за тържественото внасяне на тялото на светеца във Венеция и в определения за това храм. Мощите на светеца са били заграбени през 1257 г. и пренесени във Венеция през 1267 г. от латинските рицари кръстоносци. Преди това са се съхранявали в "Света София" - една от църквите в Несебър, където се почитали от векове.