В евангелските текстове често се споменава, че приживе Исус Христос нееднократно предсказвал разпъването си на кръста и Възкресението си след три дни.

Възкресение Христово отразява християнската вяра във възкресението на праведниците в един по-хубав свят. На този празник християнската религия чества връщането на Исус Христос към живота. Когато на третия ден след погребението му Мария Магдалена отива с други жени в гробницата, за да намаже тялото на Исус с благовонни масла, каквато е била древноюдейската традиция, намира гробницата празна. Събитията, свързани с Христовото възкресение, стават в дните около еврейския празник Пасха. Затова от самото начало честването на Великден е свързано с еврейската Пасха.

В седмицата преди празника, наричана Страстна седмица, християните се подготвят за честване на Възкресение Христово.

Великденската служба в църквите започва в събота вечер и след приемане на благодатния огън от свещеника се излиза от храма, бият камбаните и точно в полунощ се възгласява Великденския поздрав „Христос воскресе“ и се отговаря „Воистина воскресе“. Някои хора отговарят „Вуистина воскресе„. Чете се Евангелието, свещеникът отваря вратите на храма, символизирайки Христос, който отворил райските двери.

В храмовете присъстващите хора на празничната литургия, държат запалени свещи и боядисани яйца, които са донесени от къщите им. По време на службата в храма всички пеят, а след службата всички се поздравяват: „Христос воскресе!“; „Воистина воскресе!“. Със запалена свещ, църквата се обикаля три пъти за здраве и щастие. Вървим със свещ в ръка три пъти около храма, защото число три е израз на света троица. И не се притеснявайте, ако ви загасне свещта. Това не значи, че сте много грешни. Свещта на възкресение има съвсем друг характер, тя символизира небесната светлина.

Какво се прави на Великден?

Великден се чества в продължение на 3 дни, а приготовленията за неговото отбелязване започват по време на Страстната седмица.

На Великден всички обличат нови дрехи. Играе се и първото хоро след Сирни Заговезни. То е буйно, весело и е израз на радостта на хората. Според народната традиция Великден символизира възкръсването на природата за нов живот, победата на пролетта над зимата.

На Великден се пали цяла, негорена свещ. На близките се подарява боядисани яйца и козунак. Ако получиш такъв дар, трябва да върнеш от твоите яйца.

Когато се срещат хората на улицата през следващите няколко седмици, християните продължават да се поздравяват с „Христос Възкресе!“, „Воистина Воскресе!“. С този поздрав те се поздравяват до Петдесетница, когато се е родила Христовата църква.