
Свети Евстатий е роден в град Сиде, Памфилия (на южния бряг на Мала Азия) в около 260 г. и е сред най-великите църковни личности на IV век. Имал високо образование и твърдо отстоявал правилното християнско учение. Св. Евстатий бил изповедник, т. е. страдалец за Христовата вяра, през време на десетото гонение против християнската вяра.
Най-напред бил избран за епископ на град Бероя (Верия, днес Алепо) в Сирия, а след това, заради доброто му и успешно служение в 323 г. бил избран за архиепископ на Антиохия Велика (в Сирия).
Участвал в Първия вселенски събор (325 г. в Никея) и твърдо защитавал православното учение против еретика Арий. В 326 г. Евстатий отишъл в Грузия, току-що просветена в християнската вяра, за да постави там пастири за новопокръстените. Като се върнал оттам, той продължавал усърдно да се занимава с делата на Църквата и бил обичан и уважаван от християните като човек, изпълнен с добродетели и дълбока християнска мъдрост.
Ереста арианство обаче продължила да се разпространява с подкрепата и на властта. Отивайки в Йерусалим за освещението на храма "Свето Възкресение", арианите, дошли и в Антиохия с тайно намерение да свалят Евстатий. Епископът, който не подозирал техните зли намерения, ги приел с най-голяма радост.
През 330 г. арианите свикали в Антиохия събор срещу архиепископ Евстатий, на който започнали да разглеждат делата и вярата му. Всичко вече било от тях предварително уредено и решено. Измислили клевета против благочестивия епископ, като го обвинили в безнравствен живот и ерес, съобщили решението си на императора, възбудили в Антиохия народно вълнение и издействали от императора указ да го отстрани. Свалили св. Евстатий, пратили го на заточение заедно с някои презвитери и дякони, които не искали да се разделят с него.
Светителят бил малтретиран в Траянопол в Тракия (днес в района на град Александруполис, Гърция). Там страдалецът много претърпял от злобата на враговете. Починал като изповедник на вярата в 360 г.
Едва след кончината му православието победило и в 382 г. пренесли мощите му в Антиохия.