Докато апостол Петър бил в Ефес, му известили, че в град Скипиосис доминира с груба мощ езичеството. Апостолът, Тимотей и Корнилий разсъждавали кой от тях да отиде да възвести словото Божие в тоя град, потопен в мрачевина и смъртна сянка. Хвърлили чоп и изборът се паднал на Корнилий.

Преданието приказва, че ревностният Корнилий се отправил неотложно към жителите на тоя греховен град. Там той претърпял доста поругания и мъчения за Христа. С Божия мощ разрушил храма на Аполон и кръстил княза на тоя град, Димитрий, дружно с няколко стотици езичници.

Стигнал до дълбока напреднала възраст. Бог му предизвестил деня на кончината. Той повикал в течение на известно време при себе си всички християни. Дал им последни упътвания да преуспяват в християнските добродетели. Помолил се на Бога за всички тях, оставил собствен правоприемник и безшумно и блажено умрял.

С течение на времето неговият гроб бил пропуснат и зарязан. Но светецът се явил на троадския свещеник Силуан, показал му своя гроб и внушил да се построи на това място храм Божи. Епископът извършил нареждането благодарение на благодетелния християнин Евгений.

От мощите на св. Корнилий се направили доста чудеса.