
Тазгодишното издание бе открито с впечатляващ драматургичен прочит на античните вакханалии с мистичния огнен танц на менадите – спътничките на бог Дионис в изпълнение на актьорите от Театрална група „ТЕМП“ с художествен ръководител Георги Врабчев.
Поздрав към гостите поднесе кметът на община Мездра Иван Аспарухов, който пожела весело настроение на всички в празничния ден:
„Скъпи гости, уважаеми съграждани! Добре дошли на това мистично място. Искам поне за час да се потопим в миналото и къде по-добре от това, да го направим тук, където е кипял живот преди 7 000 години. Сега ние откриваме едни празници в съвремието, които ни дават две неща. Първо, утре ще се отдадем на виното и любовта и 364 дни да ги употребим за добруването на хората.”
Кметът благодари на новото ръководство на Археологическия комплекс за огромния труд и за това, което всяка година правят все по-добре.
Директорът на РИМ Враца, археологът Георги Ганецовски, припомни мита за култа към Дионис, за тайнството на древните ритуали и връзката между Дионис, римския и елинистичния свят Загрус, Загрей и Бакхус, откъдето произлиза и името на вакханките. Ганецовски разказа и един от по- малко познат мит за прераждането на Дионис:
„Това, което видяхме преди малко, беше лудо, необуздано танцуване, свързано с виното, за осигуряване на плодородието. В мита за Дионис след неговото прераждане, той се появява на лодка и символизира задължително мъжкото начало. Т.е., връзката да се осигури плодородието между Богинята майка и мъжкото начало.
Но най-интересна е идеята за прераждането. Защото, според митологията ревнивата Хера, съпругата на Зевс, не можела да понесе изневярата и решила да отмъсти на Дионис, като накара Титаните да го убият. И те успяват да го направят и дори изяждат част от него. Въпросът е, че други части от тялото на Дионис, и най-вече сърцето, били спасени от Деметра – богинята на плодородието. Когато тя казва на Зевс за случилото се, той в яростта си изпепелява титаните. И от пепелта, според преданието, се появяват хората. От тук идва идеята, че във всеки един човек, във всеки един от нас има по нещо божествено.
А от сърцето, което Деметра дала на Зевс, Гръмовержецът възродил тялото на Дионис и по този начин полубогът продължава да функционира заедно с всички обреди и ритуали, които видяхме преди малко . този прекрасен храм. Така че, това е мястото, това е денят, и до ден днешен много се радвам, че тази обредност се възражда, и стъпка по стъпка успяваме да се докоснем до това, което се е случвали преди 2000 и повече години”.
Възпитаниците на Георги Врабчев представиха и добре познатия античен ритуал с разливането на виното „Огън и вино”, след което менадите поднесоха на гостите по глътка от еликсира на боговете.
Разбира се, не бе забравен и християнския светец, покровител на лозарите и виното свети Трифон Зарезан, за когото като мост през вековете и епохите бе изпълнението на Анасмбъл „Мездра”. Младите танцьори внесоха допълнителни емоции и опиянение с танца „По гроздобер”.