© МОСВ

Констатирано е, че състоянието на склада в село Бели мел е лошо. В него се съхраняват около 1,8 тона пестициди. Има поставена предупредителна табела „Опасни отрови“, като няма наличие на охрана. Складът е разрушен и е оценен като рисков, тъй като отстоянието му е на около 200 метра от левия бряг на река Огоста. В съседство на склада са разположени и три от т. нар. ББ-кубове, в които се съхраняват излезли от употреба препарати за растителна защита, като при огледа им се установи, че единият е корозирал, в лошо състояние е и има следи от течове.

От страна на експерти от подразделението Tredi на френската Seche group, които изпълняват дейността по анализ и обезвреждане на пестицидите, беше обяснено, че ББ-кубовете не се препоръчват като метод за съхранение, тъй като това не се счита за окончателно обезвреждане и води до образуване на нови опасни отпадъци. При съхранението самите ББ-кубове се замърсяват и следва да се управляват като опасни отпадъци. Това увеличава повече от двойно разходите за обезвреждане. Тази практика в България е въведена от Евдокия Манева като министър на околната среда от 1997 г., като към настоящия момент не се прилага поради несъответствието ѝ с изискванията на Стокхолмската конвенция.

Старите препарати за растителна защита са натрупани преди 1990 г. в някогашните ТКЗС и АПК, като част от пестицидите са в течно, други в прахообразно състояние. В периода 2015-2019 г. беше реализиран проект „Екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност“, финансиран по Българо-Швейцарската програма за сътрудничество.

Проектът беше пилотен и по него бяха изнесени от страната и унищожени 3847 тона негодни за употреба пестициди и други препарати за растителна защита, които се съхраняват в складове на територията на цялата страна.