© Община Варна

Той посети Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" и Института по океанология "Фритьоф Нансен" към БАН в града, съобщиха от Министерството на образованието и науката (МОН).

Предвижда се за всички организирани от училищата пътувания да станат задължителни примерните образователни маршрути, разработени от МОН. Те обхващат цялата страна и към момента се използват по някои от националните програми, по които получават финансиране учебните заведения. Целта на промяната е екскурзиите да се съчетават те с повишаване на познанията на децата в различни области, те да се запознават и да преживяват България по различен начин, да придобиват впечатления на място за процесите в природата, но и да научават факти за културно-историческото ни наследство.

"Придобиването на знания чрез преживяване доказано дава много добри резултати. Затова искаме да насърчим училищата да посещават знакови обекти, свързани с нашата история и култура", коментира Галин Цоков. Той обясни, че и сега много училища включват такива обекти в организираните пътувания. "Провеждат се десетки изнесени открити уроци и по този начин насърчаваме връзката между културните и научни обекти с образователната система", уточни Цоков.

По време на визитата му във Варна стана ясно още, че обсерваторията в града се посещава от над 6 000 деца и ученици годишно. Там се провеждат постоянни курсове за ученици. Изнасят се и беседи при организирани посещения от училища в региона.