Когато станал на 24 години, Галактион бил сгоден за девойка от езическо семейство на име Епистима, която с радост приела християнството. Кръстил я сам Галактион. Тя се съгласила с неговото желание - вместо да се оженят, и двамата да се посветят на иночески живот.

И двамата отишли в пустинната планина Публион, близо до Синай, където се поселили в два отделни манастира - Галактион в мъжки, а Епистима в женски, където се предали всецяло на служение Богу. Така живеели, без да се виждат и без да общуват помежду си, но не скъсали духовната връзка, която ги съединявала и която се превърнала във вечно общение в другия свят.

Управителят на страната, като узнал за манастирите на планината Публион и че в тях се крият много християни, които по указа на Деций подлежали на гонение, изпратил войници да ги заловят. Монасите и монахините побързали да се скрият в пустините. Останал в килията си само Галактион. Войниците го заварили задълбочен в четене на Св. Писание. Те го взели и го довели при управителя. Като узнала за това, Епистима помолила игуменията да я освободи, за да може заедно с годеника си да претърпи мъчения за Христа и да се явят съединени пред лицето на този, заради когото се разделили на земята. Галактион я насърчавал в предстоящия подвиг.

Управителят заповядал да го подложат на жестоки изтезания чрез побой. Епистима смело започнала да укорява управителя, задето тъй жестоко мъчи невинния. На доблестната християнка управителят отговорил с изтезания, които тя понасяла, славейки Бога. Мнозина, поразени от нейното величие в страданието, повярвали в нейния Бог.

Двамата мъченици с непоколебимо търпение понасяли изтезанията и най-накрая били умъртвени. Един инок - Евтолмий, който по-рано бил слуга при родителите на Епистима и заедно с нея приел кръщение, тайно взел останките на мъчениците и ги положил в скъпоценен ковчег. Той самият написал и житието на мъчениците Галактион и Епистима.