Св. Николай Софийски е роден в Янина (днешна Гърция). Бил благочестив, прехранвал се като обущар. Дошъл в София, Николай започнал добре да печели, като не забравял обичая си да посещава бедни и затворници и да раздава милостиня. Заради своята благочестивост гражданите го уважавали и почитали.
От своя страна турците започнали да го увещават със съблазни да приеме тяхната вяра, но той бил твърд в православната си вяра. Тогава турските големци решили с измама да го накарат да приеме вярата им. Поканили го на обяд, сложили в кафето му приспивателно и като заспал го обрязали в мюсюлманския религиозен обред. Николай, като разбрал какво са сторили, избягал и една година не излизал от дома си. Ходжите го канили да ходи на джамия, но той твърдо отказал.
Тогава бил вързан и подложен на мъчения. Завлекли го при кадията, но той не го намерил за виновен и казал да го пуснат, обаче озлобялата тълпа го повлякла до местността Ючбунар ("Трите кладенци”) и го убила с камъни на 17 май 1555 г.
След смъртта му тленните му останки били изгорени на гробището с име Търницата, а пепелта разпиляна, за да не остане никакъв спомен от него. Но софийският духовник Матей Граматик заръчал на едно момче да събере частици от неговите мощи и християните тайно ги погребали.
На същата дата всяка година Българската православна църква прославя и светите Баташки мъченици. През 1876 г. при разгрома на Априлското въстание, потърсили убежище от турските войски жители в църквата „Света Неделя” в Батак, са зверски изклани.Трагедията в баташката църква „Света Неделя” намира отзвук в цяла тогавашна прогресивна Европа. Останките на загиналите и днес са в църквата, която е превърната в музей.
На 3 април 2011 година Българската православна църква провъзгласява за новомъченици загиналите по време на турското робство в новоселския манастир „Света Троица” в град Априлци. На същата дата Патриарх Максим канонизира за светци и българите, убити през 1876 г. в храма в Батак.