Като оставил Йерусалим, Дякон Филип дошъл в Самария, където усърдно проповядвал благата вест за спасителното дело на Богочовека. Народът с радост го слушал и се удивлявал на чудесата, които той вършел. Филип прогонвал нечисти духове и изцерявал болни. Повярвали в проповедта му много хора.

В Самария имало един човек на име Симон, известен като магьосник. Той също приел светото кръщение от Филип. Апостолите, които продължили да пребивават в Йерусалим, чули, че много жители на Самария приели словото Божие благодарение на дякон Филип, който в служението си се издигнал до степен на апостол.

От Кесария Филип дошъл в лидийския град Тралия, Мала Азия. Тук служил на Църквата като епископ тралийски. Обърнал мнозина към Христа. Вършил и тук, както по много други места, големи чудеса.

Починал в дълбока старост, обичан от цялото си многобройно паство.

Преп. Теофан Начертани живял във втората половина на осмия и първата половина на деветия век. Родината му е Палестина. Теофан бил син на благочестиви родители, които особено се отличавали със страннолюбие. Възпитани в дух на благочестие, получили и добро образование в дома на богатия си баща. Теофан и брат му Теодор, чиято памет се почита на 27 декември, постъпили на монашеско служение в лаврата „Св. Сава“, където били наречени били „начертани“, защото, по заповед на византийския император Теофил иконоборец, по лицата ин с нагорещени игли били начертани „позорни стихове“, които всъщност ги представяли като славни поборници и защитници на иконопочитанието.

Плодовете на благодатното възпитание и образование се появили в подвига им през всички следващи дни на живота. През време на иконоборството в продължение на 25 години, Теофан бил ревностен защитник и изповедник на Православието. Такъв защитник и изповедник бил и брат му Теодор. И двамата били подложени на най-жестоки изтезания.

Теофан Начертани претърпял окови, глад, заточение. Неговият брат и сподвижник, Теодор, умрял в заточение. Теофан доживял до времето, когато било прекратено иконоборството.

Бил избран и поставен от цариградския патриарх св. Методий и Никейския митрополит. Преподобни Теофан оставил редица съчинения в защита на Православието. Особено е известен като писател на канони, броят на които стига до 145. Тия от тях, които са посветени на светите апостоли, се считат като най-хубави. Преподобни Теофан починал в 847 година, една година след смъртта на св. Методий Цариградски.