Форумът събра повече от 60 участници, вкл. 15 делегати от 8 европейски държави, партньори по проекта: Municipality Mezdra (България), Dimos Pileias Hortiatis (Гърция), Asociación Tiraboleiros (Испания), Tumbarinos di Gavoi и Comune di Gallodoro (Италия), Municipality Molėtai (Литва), Local Council Tas Sliema (Малта), União das Freguesias de Foz do Sousa e Covelo (Португалия) и Association La Didine (Франция).

В състава на делегациите бяха учители, младежки лидери, държавни служители, политически представители и ученици от професионални училища. Сред тях, в качеството си на представител на Община Мездра, беше Михаела Горанова от Сдружение „Асоциация за развитие на алтернативен туризъм - КОРИТЕН“ („Association for Development of Alternative Tourism - KORITEN“).

Събитието беше съсредоточено върху темата „Европейско цифрово приобщаване за разбиране на нашето бъдеще“, с акцент върху цифровата грамотност и гражданската ангажираност в контекста на наследството на Договора от Маастрихт.

Основните цели на срещата бяха насърчаване на цифровата грамотност, споделяне на добри практики и укрепване на европейското гражданство чрез обмен, диалог и местно потапяне. А така също: насърчаване на прякото участие между европейските делегати и местните общности, придобиване и обмен на знания и опит, насърчаване на гражданското участие чрез представяне на стратегии за цифрово включване в цяла Европа.

Програмата комбинира семинари, работилници, институционални посещения и културни дейности, предлагайки силно ангажиращо и интерактивно преживяване, в т. ч.:

• Официален прием от местни и европейски власти, вкл. Силвино Пайва - председател на енорията домакин и Саулиус Яунейка - кмет на Общиана Молетай;

• „Разговор на кафе: Как можем да насърчим дигиталното приобщаване?“ - партньорски презентации и обмен на най-добри практики;

• Посещение на Центъра за социално-епархийско и професионално обучение;

• Семинар: „Образование за дигиталната ера: Насърчаване на дигиталната грамотност в европейските територии“ - свидетелства от ученици и учители за дигиталната трансформация;

• Работилница за наследството на Договора от Маастрихт чрез реални свидетелства на участници в европейска мобилност;

• Представяне на бъдещи срещи по проекта (Италия и Франция);

• Културни представления и посещения на Музея на филиграните в Гондомар и на историческия център на Порто;

• Оценъчна сесия и заключителна вечеря.

Събитието съчета успешно образователни, граждански и културни дейности за насърчаване на дигиталната грамотност и европейското гражданство. Участниците се включиха във въздействащи семинари и работилници, които изследваха наследството на Договора от Маастрихт и практически стратегии за дигитално приобщаване, включително междугенерационно менторство, мобилни дигитални класни стаи и достъпни технологични ръководства.

Директното взаимодействие с местните власти и институции, като например професионалното училище в Гондомар и общинските служби, насърчи по-задълбочено разбиране на демократичните процеси и местните дигитални инициативи. Културни представления, традиционна кухня и посещения на историческите забележителности на Порто обогатиха преживяването и заздравиха връзките между участниците.

Формулярите за оценка отразиха високо удовлетворение от организацията, тематичното съдържание и гостоприемството на събитието. Усилията за разпространение чрез социалните медии, местната преса и интервюта осигуриха широка видимост, а събраните по време на събитието материали ще подпомогнат създаването на финалната книга на проекта. Тя задълбочи разбирането на участниците за социалните последици от Договора от Маастрихт и подчерта значението на дигиталната грамотност като стълб на съвременното европейско гражданство.

Срещата подчерта необходимостта от приобщаващ достъп до цифрови инструменти и умения и представи успешни местни инициативи в Португалия и извън нея.

Снимки: União de Freguesias de Foz do Sousa e Covelo