
Това е заявил здравният министър доц. Силви Кирилов относно конкретна национална програма за медицинска подкрепа на хората с постковид синдром.
Доц. Кирилов смята, че утвърденият пакет от здравни дейности на НЗОК са гарантирани възможности за провеждане на различни по вид и обхват диагностични и лечебни дейности за пациенти, развили различни по вид заболявания след прекарана COVID-19 инфекия.
Най-често съобщаваните симптоми при постковид синдрома включат: Хронична умора и мускулна слабост;Главоболие, замайване, нарушена концентрация и т .нар. "мозъчна мъгла"; Депресивни и тревожни растройства, паник атаки , нарушения в съня; Сърцебиене, болки в гърдите, високо кръвно налягане , признаци на миокардит; Задух, кашлица , понижен белодробен капацитет ; Нарушения на вкуса и обонянието; Болки в ставите и мускулите; Сънна апнея и нарушения в ритъма на съня.
След прекарана инфекция COVID-19 при някои пациенти може да се проявисимптоматика от страна на различни органи и системи. Симптоми и отклонения могат да се появят от засягане на дихателната, сърдечно-съдовата, храносмилателната, нервната система, обмяна на веществата и др. Тези симптоми и отклонения могат да бъдат свързани с прекараната инфекция от COVID-19, както и могат да се проявят и диагностицират независимо от нея след преболедуването от COVID-19, коментира здравният министър.
Според него засягането на различни органи и системи, както и различната степен на изява на отклоненията, налагат индивидуален подход при диагностика и лечение при всеки отделен пациент.
"Преценката за необходимите медицински интервенции, включително относно медико-диагностични изследвания, лечебни и рехабилитационни методи и консултация със специалисти от различни медицински специалности, се извършва от лекуващия лекар въз основа на обективните данни за индивидуалното здравословно състояние на конкретния пациент. Медицинското обслужване може да бъде осъществено както в извънболнични, така и в болнични условия", информира министъра.
И допълни: "В случай, че здравословното състояние налага болнично лечение, в зависимост от специфичните характеристики и потребности на съответното лице, има възможност за хоспитализация по съответстващите клинични пътеки, както и медицинско обслужване по амбулаторни процедури и клинични процедури от обхвата на Наредба Nº 9 от 2019 г . за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
С оглед осигуряване на специфични грижи за пациентите с остатъчни здравословни проблеми след прекарана COVID-19 инфекция, с Наредба за изменение и допълнение на Наредба Nº 9 от 2019 г . за определяне на пакета от здравни дейности. гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, е създадена и нова клинична пътека - Клинична пътека Nº 267 "Физикална терапия, рехабилитация и специализирани грижи след лечение от COVID-19".
Източник: focus-news.net