Във фокуса на срещата на лидерите на ЕС в Триест са транспортът и енергетиката. Съюзът ще финансира изграждането на железопътната линия от коридор № 8, която трябва да свърже Черно с Адриатическо море, минавайки през Македония. Изграждането на железопътната линия, за която македонските политици говорят още от деветдесетте години, винаги е било представяно като приоритет, но до днес тя остава нереализирана. В интервю за Дойче веле, преди началото на срещата на върха ЕС - Западни Балкани в Триест, еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви, че ЕС ще предложи финансиране на седем транспортни проекта - една част ще отидат за магистрали, а друга част за железопътни линии.
Впоследствие лидерите на шест балкански държави (Сърбия, Босна и Херцеговина, бившата югославска република Македония, Албания, Черна гора и частично признатата република Косово) и техни колеги от ЕС се споразумяха в Триест за седем нови проекта за свързаност с инвестиции, възлизащи на общо над 500 милиона евро. Това се казва в заключителния документ, публикуван от домакина на срещата Италия. Тази сума включва 194 милиона евро безвъзмездна парична помощ от ЕС и кредити от Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие.
Според заключителното комюнике е обещана и още една субсидия на стойност 11,4 милиона евро за енергийни и транспортни проекти в региона, а балканските страни са призовани да ускорят усилията за създаване на обща икономическа и търговска зона. На дневен ред са и повече младежки обменни програми с надеждата, че ще помогнат за заличаване на част от лошите спомени за войните, опустошили Югославия през последните 20 години.
Участието на европейски лидери като германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон целеше да покаже на страните от региона, че надеждата за членство в ЕС е още жива. На фона на тази протоколна демонстрация, шестте балканските страни са разтревожени, че форумът в италианския град цели да ги укроти, а не да им окаже помощ за еврочленство.
В подкрепа на това твърдение Босна и Херцеговина бойкотира транспортния пакт, а частично признатата република Косово провали опита на Европейския съюз да изкове митнически съюз на Балканите. Срещата на върха, Европейски съюз - Западни Балкани в Триест, още веднъж донесе обещания за присъединяване, но не и точен график за него. Европейският съюз подтиква шестте балкански страни да интегрират икономиките си с надежда за насърчаване на развитие и стабилност, загрижен за понякога обтегнатите отношения в региона.
Източник: kamioni.bg