Няколко легенди обясняват традицията яйцата на Великден да са червени и шарени. Те са свързани с Кръстната смърт и Възкресението на Господа, с Божията майка исъс св. Мария Магдалена. И докато червеното яйце може да е и символ на кръвта Христова, то появилият се първо за Великден, а после и във всекидневието козунак, символизира тялото Христово.

В народната традиция за празника Великден са запазени и по-стари вярвания от предхристиянските езически времена, свързани с възкресението на природата.

Агнец Божий

Като предрича страданията на Христос старозаветният пророк Исая казва:„Както агнето мълчи пред стригачите си, така и Той не отвори устата Си (Ис.53, 7). В Новия Завет Спасителят е наречен „Божий Агнец”, защото Той е жертвата, принесена за изкуплението на нашите грехове (Йоан 1:29, 36; Откр. 5:6 и на други места).

Червеното яйце

Обяснение защо на Великден яйцата са червени и шарени може да се намери в няколко легенди.Римска легенда разказва, че преди да се роди император Тиберий, майка му Ливия гадаела с кокоше яйце. От него се измътило петле с необичайно голям гребен.

Това било знак, че новороденото ще достигне най-високи почести в империята.

Според друго римско предсказание появата на яйце начервени точки предшествало раждането на император Марк Аврелий.

Има и легенда, според която Дева Мария се опитала да подкупи палачите на Иисус с кошница яйца, за да не бъдат жестоки с него. Тя се разплакала, една сълза паднала върху яйцата и те се обагрили в чудни цветове.

Самият Христос, разпънат на Кръста, бил замерван с яйца. Когато докосвали Тялото му, те се превръщали в здрави обагрени в червено яйца.Когато разпънали Христос на Кръста, една кокошка дошла и снесла под него яйце.

Стичайки се върху яйцето, кръвта му го оцветила в червено. Затова и първото яйце се боядисва в червено. Народното предание разказва, че вденя на Възкресението на Христос една жена вървяла по стръмна пътека с кошница яйца в ръцете.

Срещнала я друга жена и се заговорили; първата казала: „Чу ли, Христос възкръсна“? Втората не повярвала и за да я убеди, жената с кошницата нарекла: „Ако е истина, яйцата ще станат червени“. Когато погледнали, яйцата наистина станали червени.

Най-популярна е историята за св. Мария Магдалена,тръгнала по света да разнася истината за Възкресението. Когато стигнала в Рим, нямала нищо друго за дар на императора, освен едно сварено яйце. Императорът приел подаръка, но не повярвал, че Христос е възкръснал. И в мига, когато казал:

"Христос не може да възкръсне, както бялото яйце не може да стане червено", яйцето в ръката му се обагри в пурпурно. Разказва се още, че когато св. Мария Магдалена отишла в гробницата, за да помаже тялото на Иисус с благовонни масла, каквато е била древноюдейската традиция, яйцата, които носела за обяд, светнали във всички цветове на дъгата.

Козунакът

Като символ на Великден козунакът се появил сравнително късно. Едва преди стотина години, в периода 1915–1920 г., за Възкресение Христово у нас започнали да приготвят този специален сладък обреден хляб, който символизира тялото на Христос.

Дотогава за празника са се правели други хлябове, наричани колак и кравай.

Твърди се, че историята на козунака е започнала в началото на ХVІI век във Франция, откъдето постепенно се пренася в цяла Европа.