Общо 80% от българите говорят по телефона в интернет среда, на второ място са жителите на Кипър - 72%, и Литва - 69%. Най-слабо тази възможност се използва в Австрия (32%), Германия и Испания (по 31%).
68% от българите ползват интернет за четене на новини - дял, който поставя страната ни сред по-слабо представящите се. Най-много се информират от сайтове в Литва (93%), Хърватия (91%) и Естония (89%), а най-малко - в Италия (60%), Франция (56%) и Ирландия (49%).
Едва 41% от българските потребители използват мрежата за слушане на музика. По-малък е делът само на хърватите - 38%. Всъщност, в 18 от държавите членки на ЕС под половината от потребителите използват мрежата с тази цел. Най-много слушат музика в мрежата шведите (69%), финландците (68%) и естонците (64%).
България е на опашката и по гледане на видео в интернет среда - с дял 39%, което я поставя на предпоследно място преди Румъния с едва 26%. Само в пет държави от ЕС видео в интернет гледат под половината потребители. Най-активни са датчаните, хърватите и жителите на Люксембург - с малко над 80%.
При интернет банкирането разликите между държавите са особено силно изразени - разпространението варира от между 7% в България и 8% в Румъния, до 90 и повече процента в Естония, Дания, Холандия и Финландия.
Организацията на екскурзии по интернет също е слабо представена в България. Едва 21% от българите си резервират хотел и купуват билети за транспорт в мрежата, което поставя страната на последно място в ЕС. Под 30% от потребителите резервират поличките си онлайн също в Унгария, Полша, Португалия, Латвия, Литва и Румъния. В челото са Люксембург (73%), Дания (67%), Финландия (63%) и Чехия (62%).
Изследването включва хората между 16 и 74 г., използвали интернет през последните три месеца. Данните са за 2016 г.
Източник: dnevnik.bg