Едно от първите събития в списъка ще ни върне с 500 години назад към великия Ренесансов човек - Леонардо да Винчи. Той умира на 67 години през май 1519 г. и някои от знаковите световни културни институции няма да пропуснат да отбележат тази голяма годишнина подобаващо, като представят изкуството му, съчетало в себе си не само способността му да рисува и борави с цветовете, но и да прониква дълбоко в други сложни за времето си науки като анатомия, математика, инженерство, ботаника, геология и психология.
В тази връзка през 2019 г. ще има две големи изложби. Едната е в Обединеното кралство, където голяма част от колекцията на кралицата с картини от Леонардо да Винчи ще бъде изложена на различни локации в страната. Втората ще е през есента в Лувъра в Париж, където се надяват да покажат колкото се може повече от неговите най-известни и запазени досега произведения.
Леонардо не е единственият голям майстор, който чества юбилей през идващата година. По случай 350 години от смъртта на Рембранд ван Рейн - най-великият представител на Нидерландския златен век - Рейксмузеум в Амстердам организира годината на Рембранд, която ще започне през февруари с изложбата "Всички Рембранди". Тя ще включва всички 22 картини на художника, които музеят притежава, сред които е и "Нощна стража", както и друго близо 60 негови рисунки.
Именно шедьовърът от 1642 г. "Нощна стража" ще бъде част и от един от най-големите проекти за реставрация в историята. Рейкмузеум обявиха, че творбата ще остане на показ и ще бъде затворена в прозрачна стъклена камера върху пода на музея, докато тече нейната сложна и мащабна реставрация. Процесът ще бъде достъпен за публиката на място, но и излъчван онлайн.
Ако планирате да ходите до Венеция, което си звучи като страхотна опция за разходка така или иначе, може би ще е добре да изчакате до края на май, когато започва шестмесечното издание на Венецианското биенале за изкуство. Тази година най-сетне България се завръща официално в програмата му. За българското участие все още се очакват подробности, след като неотдавна бе обявен конкурс за избор на кураторски проект, но независимо от резултатите, там със сигурност ще има много какво да се види от всички страни-участнички.
През 2019 г. се очаква откриването на Националния музей на Катар в Доха, създаден по проект на френския архитект Жан Нувел. Той ще бъде конструиран от множество бели, плеплитащи се дискове, вдъхновени, както се твърди, от пустинната роза. Модернистичният, геометричен дизайн носи някои препратки към школата Баухаус, която през предстоящата година също ще се сдобие със свой собствен музей в Десау-Рослау, посветен на течението, произлязло от немското висше училище за строителство и художествено конструиране.
Други големи структури, които ще се превърнат в културно пространство, са редица излезли от употреба петролни танкове в Шанхай, които ще бъдат преобразени в арт център с площ от 60 хил. кв.м.
В противоположния край на света - Лос Анджелис очаква през есента откриването на Музея на Академията за филмово изкуство в сграда от архитекта Ренцо Пиано. Една от първите големите гостуващи изложби там ще бъде на японския автор на комикси и режисьор на анимации Хаяо Миядзаки.
Източник: dnevnik.bg