Преданието разказва, че той отишъл при един див народ с лоши обичаи. Там му се явил Бог, който му дал жезъл, заповядвайки му да го забие в земята. Господ му обещал, че този жезъл ще роди плодове, а от корена му ще потече чуден извор.

Матей събрал всички жители и посадил жезъла. Пред очите на всички жезълът цъфнал и се покрил с чудни плодове. От корена му потекъл бистър извор. Всички се затичали към дървото и пили вода от извора и по внушение на апостола, приемали тук Св. Кръщение, след което излизали от водата духовно обновени.

Свети евангелист Матей завършил живота си мъченически. Неговите страдания и смърт били ознаменувани с много чудеса. Обикновено на иконите с лика на Св. Матей изобразяват до него, като тайнствен символ на евангелиста, ангелоподобен човек, изразявайки с това кротостта на неговия дух и чистотата на учението.

На тази дата през 1996 г. Общото събрание на ООН приема Декларация за принципите на толерантността. Като член първи в нея е залегнала дефиницията на това що е толерантност.

Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на нашите форми на самоизява и способите за проява на човешката индивидуалност.

Източник:vesti.bg