Мотото на кампанията през 2022 г.- „Тютюнът – заплаха за нашата околна среда“, има за цел да насочи вниманието на обществеността към многото начини, по които тютюнът застрашава околната среда, в която живеем - от неговото отглеждане, производство и разпространение до токсичните отпадъци, които генерира. Това ще мотивира пушачите с още една допълнителна причина да се откажат от тютюнопушенето.
Въздействието на употребата на тютюн върху околната среда добавя ненужен натиск върху и без това оскъдните ресурси на нашата планета и крехките екосистеми.
За да има цигари на пазара, са необходими две основни съставки – тютюн и хартия. Тютюнът се отглежда предимно в топли и влажни райони. В тях огромни площи с тропически гори се обезлесяват, за да се издържа местното население от отглеждането и продажбата на тютюн. А често при отглеждането на тютюн в плантациите се налага използването и на химикали, с което се влошава качеството на почвата, въздуха и водата. За да се направят 300 цигари е необходима хартия, за която е отрязано едно дърво.
В заводите тютюнът често се суши на огън, от което в атмосферата се изхвърлят вредни газове. Отделяне на твърди, течни и газообразни отпадъци, получени по време на производствения процес на цигарите. С годишен принос на парникови газове от 84 мегатона еквивалент на въглероден диоксид, тютюневата индустрия допринася за изменението на климата и намалява климатичната устойчивост, губи ресурси и уврежда екосистемите.
4,5 трилиона цигарени угарки не се изхвърлят правилно всяка година по целия свят, генерирайки 1,69 милиарда паунда токсични отпадъци и освобождават хиляди химикали във въздуха, водата и почвата. Химикалите, освобождавани от фасовете, са достатъчно токсични, за да убият 50 процента от сладководните и соленоводни риби, изложени на тях 96 часа, показват експерименти. Те са и трудно разградими – този процес може да отнеме 10 години. Близо 7% от горските пожари се причиняват от изхвърлени цигарени фасове.
Електронните цигари също допринасят за увеличаването на щетите. Повечето от тях съдържат метал, електроника, пластмасови пълнители за еднократна употреба, батерии и токсични химикали, които представляват още по-голяма заплаха за околната среда.
Източник: srzi.bg/bg