БПЦ и още три издателства внесоха проекти за учебници от 1 до 5 клас, по които ще се учи от следващата академична година. Част от задачите в тях са кога празнуваме имените си дни и кои са 10-те Божи заповеди.
„Много важен аспект във всеки от учебниците са духовно-нравствените ценности, добродетелите, с цел децата да станат по-добри, по-силни, по-уверени, по-светли и градивни личности“, казва Десислава Панайотова, експерт към просветния отдел на Светия Синод.
Втората стъпка, след като внесените проекти бъдат разгледани от оценители, е да се чуе мнението и на учителите, подчертават от МОН.
Според зам.-директора на 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ – Симеон Ангелов пред БТВ, съвременните методи на преподаване позволяват предмети като религия да се изучават по достатъчно светски начин.
„Все пак няма да ги върнем децата в килийните училища. Всичко това е обвързано с християнската религия и с българските нрави и обичаи, а те са неразделни един от друг“, казва той. Мненията сред родителите обаче са противоположни. „Не смятам, че религиите имат място в светското училище“, казва Ива Петкова, родител на седмокласник.
Според нея подобни дисциплини трябва да са част от учебните програми по история. „Аз съм „за“, защо не. Няма нищо лошо в това“, казва Ростислав Спасов, баща на третокласничка.
За предмета „религия“ освен учебници в раздел „православие“, бяха внесени проекти за помагала за още два раздела – ислям и неконфесионално обучение.