Тази номинация сама по себе си е голямо признание за Българската православна църква, която винаги, независимо колко тежки и сложни са обстоятелствата и времето, се е придържала към високите християнски идеали и на дело проявява любовта към ближния. Онази любов, в която страх няма, защото съвършената любов пропъжда страха (1Йоан 4:18).
По време на Втората световна война отделни лица с риск за живота си са проявявали героизма да спасяват граждани с еврейски произход от сигурна смърт и преследване, но Българската православна църква е единствената верска институция, на територия под контрола на Хитлер, която открито и официално заявява своята позиция. Със своята решителност и последователно следване на евангелските нравствени идеали Българската православна църква начело с Екзарх Стефан и целия Св. Синод, сред които и Видинския митрополит Неофит, Врачански митрополит Паисий, Пловдивския митрополит Кирил (по-късно Български патриарх), изиграва водеща роля за спасяването на еврейската общност в диоцеза ѝ. Тя вдъхновява българската общественост за съпротива срещу прилагането в страната ни на закони дискриминиращи евреите.
Кои ще станат тазгодишните лауреати на нобеловата награда за мир ще стане ясно през октомври.
Припомняме, че това е втора номинация за Българската православна църква за Нобелова награда за мир. Тя бе номинирана през 2013 година по повод 70-та годишнина от спасяването на българските евреи. Предложението тогава бе внесено от Лъчезар Тошев - заместник-ръководител на Постоянната делегация на Народното събрание в ПАСЕ и почетен асоцииран член на “Асамблеята”, който по повод номинацията казва: „Това решение на БПЦ е световен прецедент и е достойно за отличие, тъй като по този начин Църквата рискува собственото си бъдеще, за да защити друговерци”.
Забележителното при настоящата номинация е, че тя идва от израелска страна и има силната подкрепа на българската общност в Израел.
Източник: bg-patriarshia