
„Тази положителна оценка на конвергенцията проправя пътя за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. и за превръщането ѝ в 21-вата държава членка на ЕС, присъединила се към еврозоната“, каза Филип Р. Лейн, член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ. „Искам да поздравя България за огромната ѝ отдаденост за извършване на необходимите корекции“, добави той.
В доклада си ЕЦБ дава своите оценки за България спрямо Маастрихтските критерии:
- ценова стабилност
- фискален критерий
- критерий за валутния курс
- критерий за дългосрочните лихвени проценти
- критерий за съвместимост на националното законодателство
Естествено влизането ни в еврозоната няма да се случи веднага, но дава началото на процедурата за отпадане на дерогацията. Пътят към въвеждане на еврото минава през поредица от важни европейски срещи.
Какво предстои за България? Ключови дати:
4 юни 2025 г. – Публикация на конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ (около обед или следобед)
19 юни – Заседание на Еврогрупата в Люксембург. След обсъждане на докладите, ще се приеме проект за препоръка към Съвета на ЕС
20 юни – Съвет ЕКОФИН ще обсъди и официално ще приеме препоръката
26 юни – Лидерска среща в Брюксел. На нея ще се обсъдят докладите и предложението на ЕК България да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
8 юли – Финално решение: Съвет ЕКОФИН ще одобри присъединяването. В същия ден Европейският парламент ще гласува резолюция с обикновено мнозинство
От 1 януари 2026 г. България ще влезе в еврозоната, а еврото ще замени лева като официална валута на страната ни. Ето какво означава това за гражданите:
- Автоматично и безплатно превалутиране – всички депозити ще бъдат конвертирани в евро без такси
- Двойно обозначаване на цените – ще започне месец след решението на ЕС и ще продължи 12 месеца след въвеждането
- Фиксиран курс – ще бъде запазен: 1 евро = 1.95583 лв.
- Предимства – премахване на валутния риск, по-ниски разходи за бизнеса, по-висок кредитен рейтинг, достъп до Европейския стабилизационен механизъм.
Източник: vesti.bg