„Аз не правя модели на граждански или спортни самолети, а само на военни – съветски, германски, американски, британски, френски, итиалиански, японски, които са оставили следа в историята. Имам модели от Първата световна война като „Иля Муромец” и „Фокер”, както и на всички държави, които са строили бойни самолети по време на двете световни войни. Направих изтребителя на Димитър Списаревски – „Месершмит G-2”, на който той е летял. У нас в Украйна, както и по света, знаят за българския въздушен ас, а в Япония камикадзета са изучавали неговия подвиг.", каза Игор Шатохин.
Летецът Димитър Списаревски загива при боен
полет на 20 декември 1943 г., след като сваля тежък американски бомбардировач
„Либърейтър“ Б-24 чрез въздушен таран по време на бомбардировка над
София. След представянето на изложбата, слово “Живот и звезден миг на
Димитър Списаревски“ произнесе историкът-изследовател Зоя Апостолова, която
сподели и малко известни факти от живота на героя в Лом в периода 1919-1931 г.
Апостолова представи и възпоменателния вестник „Роден да лети“, посветен на живата
торпила Спаич.
Поздравителен адрес към организаторите и участниците в тържественото отбелязване на 75 години от героичната гибел на Димитър Списаревски изпрати президентът на Република България Румен Радев. Приветствие поднесе и кметът Пенка Пенкова, която обяви, че с дарение на известния гръден хирург проф. д-р Иван Гаврилов, на улица „Ивайло“ в Лом, където е живяло семейство Списаревски, ще бъде поставен барелеф.
Представителният ансамбъл на Въоръжените сили на Република България „Армейска песен“ изпълни едни от най-обичаните български патриотични и народни песни.