
„За 2024 година можем да се похвалим, че около 3200 посетители са посетили и разгледали комплекса. В т.ч. не включвам ежегодно организираните от Община Мездра празници, посветени на култа към бог Дионисий, респективно – Трифон Зарезан, както и станалият вече традиция фестивал на Средновековните бит, култура и традиции и рожденият ден на комплекса. Ако сметнем и тях, всички са около 4 500 човека, посетили комплекса през цялата година”, заяви за MediaNews управителят на комплекса Павел Петров.
Комплексът разполага с пет експозиционни зали - голямата експозиционна зала, в която по атрактивен начин е разказана 70-вековната история на античната и средновековна крепост „Калето“ – архитектурно-строителен паметник на културата от национално значение, „От каменно-медната епоха (ІV хилядолетие пр. Хр.) до средновековието“, „Облекло, въоръжение и снаряжение от ранното средновековие (VII-IX в.)“, постоянната експозиция „Историческо оръжие и милитария“ и етнографската изложба „Ехо от миналото на българката“.
В своята 11-годишна история, археологическият комплекс вече е придобил голяма популярност и се е утвърдил като привлекателна дестинация в региона. За това говори и промененият посетителски профил на туристите.
„Хората, които посещават този комплекс, вече имат някаква предварителна информация за това, какво ще видят, т.е., не идват неподготвени. Търсят точни, конкретни неща, които можем да им предоставим. Търсят точна и конкретна информация за конкретни периоди. Едно е да обясняваш на хора как преди 7 000 години дадени наши предци са работили с кремъчни инструменти, друго е те да знаят значението на думата” кремък”, за да си представят самия процес на обработката на кожата, фините инкрустрации върху нея и работата с керамика. Т.е., имаме вече едно малко по-добро познаване на тематиката, по-добра култура”, поясни управителят.
Поради модернизацията на пътя Мездра – Ботевград и близостта на комплекса, очаквано са възникнали затруднения до достъпа на посетителите в него.
„Естествено няма как да нямаме поражения, спрямо изграждането на пътя Ботевград - Мездра, но близостта ни до строителната площадка показва на всички, които ни посетят, че има достатъчно голям смисъл да се прави такъв голям мащабен структурен проект. Вчера имахме възможността да се качим до пътен възел Люти дол и да видим колко тежка и колко сложна е работата на строителите, които го правят. Трябва да изтърпим малко или много неудобства, за да можем в последствие да се похвалим, че имаме възможност за 45 мин. да стигнем до София и обратно, и всеки от София да стигне до нашия комплекс” – допълни Петров.