През 1980 година 1 октомври е обявен за празник и на българските певци и други музиканти по повод 700-годишнината от рождението на Йоан Кукузел, за когото се смята, че има български произход, тъй като една от неговите композиции, посветена на майка му носи заглавието "Полиелей на българката". Тъй като бил надарен с прекрасен глас, съвременниците му го наричат „Ангелогласният“.

Музиката вдъхновява. А понякога думите за това изкуство освен, че вдъхновяват, ни напомнят за мястото на музиката в живота на хората и ролята ѝ за духовното ни извисяване.

Днес е и българският ден на поезията. Поезията вероятно възниква като форма на изкуство преди появата на писмеността. Смята се, че много от най-древните поетически текстове - от индийските „Веди“ и иранските „Гати“ до гръцката „Одисея“, се появяват още в предисторически времена. Първоначално се разпространяват устно, а поетичната им форма има за цел да улесни запаметяването. Най-старото запазено до днес поетично произведение е шумерската поема „Епос за Гилгамеш“ от 3 хилядолетие пр.н.е., записана с клинописно писмо на глинени таблички, а по-късно и на папирус.

Поезията все още се приема като една от възвишените форми на изкуство, които докосват душевността на едно по-сетивно ниво.

На 1 октомври се чества и Световният ден на архитектурата.

На 14 декември 1990 г. с решение на Общото събрание на ООН, датата е определена и за Международен ден на възрастните хора. На този ден отдаваме необходимото уважение към хората от третата възраст и на това, което те са направили за обществото ни. Денят има за цел да повиши осведомеността относно проблемите, засягащи възрастните хора, а също така е ден, в който да оценим приноса им към обществото.

През 1977 година, с решение на световния конгрес на вегетарианците във Великобритания, по инициатива на Северноамериканската организация на вегетарианците 1 октомври е обявен и за Световен ден на вегетарианците.

И още един любопитен факт – 1 октомври е Международният ден на кафето, както и Световен ден за борба с хепатита.