В салона на Народно читалище "Просвета-1923" - Боденец“ се събраха десетки творци от Мездра, близки на писателя, бивши негови ученици, колеги и приятели. Заедно с дъщерята на своя именит съселянин, д-р Галя Тодорова, домакините бяха уредили кът с книгите, спомените и албуми на незабравимия Георги Тодоров. Тук бе и пишещата машина, запечатила в клавишите си спомена за безсънните нощи и допира на талантливите пръсти на сладкодумния разказвач.
Литературният празник бе открит от секретаря на мездренското читалище Валентина Цекова, а театралът Юли Пухалски прочете откъси от "Книга за Боденец и боденчани“ и вълнуващия разказ "Черкезката могила".
За да допълни творческия портрет на патрона на конкурса, Валентина Цекова представи откъс от автобиографично слово на Георги Тодоров, произнесено при неговото пенсиониране преди три десетилетия.
Спомени за учителя, твореца, журналиста и човека Георги Тодоров споделиха негови бивши ученици и близки. Поетът Красимир Стефанов поднесе на гостите своето стихотворение "За Даскала, достойно естъ“, посветено на неговия пръв учител по човечност, поезия и журналистика. Слово спомен за юбиляря прочете и Иванка Начева. Щрихи към обаятелния образ на Георги Тодоров допълни и Мирослав Гетов, който представи стихове на негови колеги творци, посветени на кончината му. Интересен спомен за "чичо Гото", както го наричали навремето всички в Боденец, сподели кметът на селото Емил Иванчев.
След тържествената част на юбилейната годишнина,
журито в състав Валентин Вълчев - председател на Читалище "Просвета" - Мездра, Валентина
Цекова - секретар и Мирослав Гетов - председател на Краеведското дружество, обяви резултатите от конкурса.
Регламентът на конкурса включваше три раздела - поезия, художествена проза и краезнание.
В първия раздел първа награда беше присъдена на Рени Митева за стихотворението "Старият учител".
В раздел "Художествена проза" бяха връчени две поощрителни награди - на младия автор Милен Димитров за разказа "Ямата на изгубените спомени“ и на Дарина Цветкова за "Има си Господ за тази работа", и двамата членове на Литературен клуб "Христо Ботев“.
Дебютният разказ на Павлина Левичкова "Сълзите на дъба“ бе класиран на първо място в раздел "Краезнание".
Останалите участници в конкурса - Калин Топалски, Веселин Димитров, Спиро Киров и др., получиха грамоти за участие.
Направи впечатление отсъствието на председателя на Литературния клуб към мездренското читалище Светла Дамяновска, която е и главен експерт "Култура и художествена галерия" в община Мездра.
Литературният празник продължи с изпълнения на емблематичната Мъжка фолклорна група "Змей Горянин“ от Зверино.
Културната изява завърши с богата трапеза, за която дъщерята на "виновника“ д-р Галя Тодорова сподели под сурдинка, че за този своеобразен празник за селото, сръчните майсторици боденки са готвили цяла седмица вкусотиите, с които бяха отрупани масите. Най-любопитното в цялата тази кулинарна подготовка, издаде Галя, бяха 90-те мекици, приготвени саморъчно от единствената останала съученичка на баща й. И те наистина бяха точно 90 - колкото са и годините им.