Датата е избрана и заради католическия празник, посветен на св. Франциск – покровител на животните и природата. Въпреки това в отбелязването на този ден се включват и много хора, изповядващи различна религия и с всевъзможни политически убеждения. Онова именно, което ги обединява, е уважението и любовта им към животните; желанието им да изразят благодарност към онова, на което ни учат те.

Факт е, че в много далекоизточни храмове, църкви и синагоги по света се четат благословии. От друга страна организациите за защита на животните използват празника, за да насочат вниманието на хората по света към бедстващото състояние на животинския свят на нашата планета.

Незлобливост, благодарност, вярност, саможертва, преданост, кураж и великодушие – все качества, с които по-малките ни събратя на тази планета обогатяват живота ни и ни правят по-добри и състрадателни.Животът е пълен с примери за благородството и всеотдайността на животните. Помните ли трогателната история на Хачико – преданото старо куче, очаквало завръщането на стопанина си цели 7 години след неговата смърт? Ами онази разтърсваща история за Бим черното ухо? Да не забравяме и вълнуващите послания в книгите, разказващи за безрезервната обич, преданост и вярност, на които животните са способни. Романи, оставили незаличим отпечатък в съзнанието и сърцата на не едно поколение („Дивото зове”, „Майкъл, братът на Джери”, „Червеното пони”, „Лъвицата Елза“, „Кучешко сърце“,“Серенгети не трябва да загине”).

По най-последни данни повече от 1/3 от видовете бозайници на Земята са под реалната заплаха от изчезване! И виновни за това сме ние, хората. Така, за съжаление, човечеството продължава да губи и най-хубавото в себе си – единението си с природата… Хуманното отношение към животните е демократична ценност, възпитаваща преди всичко човека в разум, отговорно и толерантно отношение към всичко, съществуващо около него. Хармоничното съжителство между хората и природата е причина и за душевното ни равновесие.

Всички страни по света познават проблема с бездомните животни. Множество изследвания посочват групите фактори, които имат въздействие върху продуциране на популация им, както и начините за нейния контрол. Проведени са най-разнообразни опити за регулиране на животните: от тяхното излавяне и избиване, до настаняването им по приюти. Всички те завършват с неуспех поради некомплексните мерки, които се прилагат.


Източник: inlife.bg