„Това проучване беше опит да се определи количествено полезното въздействие на зелените площи на клетъчно ниво и степента, до която зелените площи могат да помогнат за компенсиране на вредите за околната среда“, казва социалният еколог Арън Хип от Държавния университет на Северна Каролина.

Изследвайки 7827 души и тяхната домашна среда, изследователите откриха, че тези, които живеят в райони, пълни с повече паркове, градини, дървета и друга растителност, живеят по-дълго, независимо от жизнения им стандарт, нито вредните им навици като пушене.

Добре известно е, че зелените площи смекчават стреса по много начини. Растенията поддържат заобикалящата ни среда до няколко градуса по-хладна по време на горещи вълни. Те намаляват замърсяването на въздуха и шума.

Зелените пространства насърчават физическата активност и социалните взаимодействия и са свързани с по-нисък риск от престъпления.

Разбира се, мощните предимства на природата работят само до определен момент. Когато екипът отчита рискови фактори като замърсяването на въздуха, положителните въздействия на зелените площи изчезват от уравнението.

Източник: DarikNews