Едната глава симулира кашляне и изхвърля истински коронавирусни частици. Другата имитира естественото дишане и е снабдена с камера за събиране на вируси, проникващи през дихателните пътища. Памучна маска намалява поглъщането на вируси от главата на приемника с до 40% в сравнение с липсата на маска. Маска N95, използвана от медицински специалисти, блокира до 90%. Въпреки това, дори когато професионалната маска е прикрепен към лицето с лепенка, някои вирусни частици успяват да се "прокраднат".
Резултатите от експеримента показват, че когато са прикрепени към кашлящата глава, памучните и хирургическите маски блокират над 50% от вирусното предаване. Поставянето на хирургически маски и на двата манекена намалява броя на вирусите, попадащи в тялото с 80%, но не премахва напълно заплахата от инфекция.
"Наблюдава се синергичен ефект, когато и приемникът на вируси, и разпространителят на вируси носят маски", отбелязват изследователите.
„Такъв експеримент с използване на коронавирус се провежда за първи път“, разказва пред журналисти професор Каваока Йошихиро, цитиран от ТАСС. "Нашите опити показват, че носенето на маски в периода на пандемия е много важно, но не може да се вярва 100% на тях."
Резултатите от изследването са публикувани в научното списание mSphere.