На 19 октомври ненужни лекарства ще се събират в столичния кв. „Младост – 3“ на бул. „Филип Аврамов“ 3. В Пловдив инициативата ще бъде на 26 октомври, като лекарствата ще се събират на ул.“Македония“ 97 Б, а на 2 ноември ще може да се предават стари лекарства и във Варна на ул. „Христо Смирненски“ 2.
Резистентността към антибиотиците се получава след неправилната им употреба, често ползване на антибиотик или заради преждевременно прекъсване на терапията, каза при обявяването на кампанията доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. По думите му, крайният етап на тежката антибиотична резистентност е липса на възможност за лечение, а освен това през последните години почти няма създаден нов антибиотик, който да замести тези, към които пациентът е резистентен. Антибиотици се използват в селското стопанство, в растениевъдство и в др. области, а изследвания на реки в Германия показват наличие на антибиотици и във водата, каза още той и посочи, че това също допринася за поява на резистентност към антибиотичното лечение. Тези медикаменти не трябва да попадат в почвата, като една от стъпките за това е организиране на събиране на неизползвани лекарства и лекарства с изтекъл срок на годност, обясни Кунчев.
Той призова хората да не се самолекуват, да не предоставят лекарствата си на други хора, на които не са предписани. Много стъпки са необходими, като първата вече е факт – достъпът до антибиотици е само с изписана рецепта. По думите му, вече масовият достъп до антибиотик е само за хора, на които е изписан от лекар за определен период и в определена доза. Не само неправомерното, но и неправилното използване на антибиотик е опасно, каза още той. Традиционно България, Гърция, Кипър и Португалия са първенци по използване на антибиотици, посочи Кунчев.
Ако аптеките не приемат лекарства с изтекъл срок на годност, сега е моментът хората да се възползват и да се включат в кампанията, каза още той. По думите му, за да се върне в аптека лекарство с изтекъл срок на годност, аптеката трябва да има сключен договор с фирма, която да ги събира и обработва по начин, който ги прави безопасни.
Над пет милиона живота са загубени заради антибиотична резистентност по данни на Световната здравна организация за 2019 г., каза Персиан Буков, оперативен директор на Boiron за Централна и Източна Европа. Има легенди, които казват, че хомеопатията е против антибиотиците, но това не е вярно, тъй като вярваме, че има заболявания, които се лекуват основно с антибиотици, но те трябва да се изписват само при необходимост и от лекари, добави той.