© илюстративна

Археологът от Регионалния исторически музей (РИМ) във Видин д-р Ваня Ставрева разказва, че през миналата година екипът се е натъкнал на много интересни археологически ситуации от късната праистория – структури от ранна желязна епоха, средна и ранна бронзова епоха, под която лежат още културни пластове.

„Попаднахме на останки от постройка, дупки от колове и огнище. Решихме да не продължаваме работата в дълбочина, а тази година да разширим площта на сондажа, за да се хване постройката в план. Работим в най-северната част на Триумфалната зала преди Срутището. Това е най-близката част до Залата с рисунките, в която има останки от присъствие на човека в различни исторически периоди на безписмените общества”, допълва д-р Ставрева.

„Допускаме, че именно хората, които са живели в пещерата в този период са оставили тези уникални рисунки, - казва още д-р Ставрева,. Главната цел на дългосрочния проект за археологически разкопки е да се установи кои са хората, оставили рисунките в пещера „Магурата“. Предстои през тази година да се изпратят в чужбина проби за радиовъглеродно датиране и да се съпоставят с данните от рисунките. Това ще бъде една индикация, че това, което проучваме в момента, е от хората, които са използвали Залата с рисунките. В предписмените общества именно танцът, разказът, изобразителното изкуство, антропоморфната пластика са били начините за съхраняване на културната памет”, уточнява археологът.