Ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров определи археологическия сезон като много ползотворен и обобщи резултатите от проучванията:
"Работата по обекта стана възможна благодарение на държавното финансиране от 400 хиляди лева. Работи голям екип от археолози, нумизмати... Работим от три месеца и ще навлезем в четвъртия. Предстои на 7 ноември консервиране за зимата... Това е най-големият обект на територията но Рациария.
Помещения със студена и топла вода, съблекални, магазини – това разкриват археолозите за четири месеца разкопки в древния град Рациария край Арчар. Римските терми са част от античния град.
„Тази баня е била известна още от 1976 г., когато с една аероснимка е регистрирана. Разкопките започнаха през 2020 г. и в момента седим в едно от най-големите помещения – римските императорски терми на Рациария“, каза доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН.
Термите са абсолютно копие на най-големите бани в Рим и разказват за обществения живот, кипял на територия от близо десет декара. Освен за хигиенните нужди на населението, те са били социален и културен комплекс.
„За пореден път ни изумяват огромните мащаби на строителството – външните зидове на термите. Те са 3-3,5 метра широки. Това е наистина най-големият и най-монументалният комплекс на римския град, който е откриван досега“, добави доц. д-р Здравко Димитров.
Древна Рациария е най-значимият римски и късноантичен център, но разкопките край Арчар разкриват единственият обект от Римската епоха по нашите земи, който е военен център, римска колония и провинциална столица.
Комплексът е бил опожаряван при нашествието на хуните, които изцяло променят живота на империята. Има данни и за земетресение.
В района са намерени и гробници по време на рехабилитация на пътна отсечка. Открити са 17 гробни съоръжения – 14 гроба и три гробници, едната от които е двукамерна.
След приключването на
сезона, археологическият обект ще остане под охрана заради честите набези на
иманяри.
Артефактите, открити по време на разкопките в Рациария, ще бъдат обработени и ще бъдат експонирани в изложба във видинския музей на 14 февруари догодина, когато е Денят на археолога.
Под земята в село Арчар има още няколко културни пласта и разкопките ще продължат
След приключване на работата по Рациария екипът ще продължи своята дейност на антична Бонония на кула номер 8.