© БТА

Показани са сметало, снимки на първите просветители в Берковица и други документи за килийните училища. На възстановката могат да се видят също пособията, с които учителят е наказвал учениците, проявили лоша дисциплина – копан (тежък камък, вързан с въже, който се поставял на врата на нехайния ученик), дряновица за налагане на непослушните, ореховите черупки, по които за наказание са ходели тези, които развалят дисциплината.

Петрова посочи, че в статия в „Цариградски вестник“, издаван в днешен Истанбул, през 1810 година се съобщава за първото в Берковица килийно училище, изградено в мазе. В това училище още няма учители, а свещеници учат учениците на четмо и писмо и да броят до десет. Обучават ги и да казват молитви. В следващите години се появяват учителите и много жадни за знания ученици. За шест месеца през 1848 година в килийно училище в Берковица преподава и Петко Рачов Славейков.

За няколко дни през май възстановката е посетена от над 700 ученици от Видин, Берковица, село Лехчево и други селища от Северозападна България. Тя е подредена по повод 24 май, каза още уредникът.