В 28 разработки, краеведи, етнографи и изследователи от целия Северозападен регион по атрактивен начин представиха облеклото от народната носия, през градското облекло, ателиета и работилници до фабриките и ученическата униформа.
„Основният акцент тази година е традиционният костюм – народната носия от Видин до Враца и от Дунав до Балкана – от Влашката сватба до цедилото в Дефилето. Градското облекло: от Дунав до Балкана сменяме с от Дунав до Темза с разработки от Видин, Враца и Оряхово. Обръщаме внимание на преминаването от ръчното към фабричното, от ателиета и работилници до фабриките с няколко разработки на колегите от Държавните архиви във Враца и Монтана.
Ученическото облекло е и тазгодишната провокация към младите. Униформата на Мъжката гимназия проучиха учители и ученици от Средно училище „Христо Ботев” – Враца и на живо пред нас представиха облеклото на нейните наследници. Адмирации за Надежда Златанова и нейните ученички от Професионална гимназия „Димитраки Хаджитошин”, които изработиха ученическите облекла върху манекените в нашата изложба.
Акцент са и детски облекла на читалището в Долна Кремена. Както и журналите – модните списания от различни периоди на ХХ век от фонда на Регионална библиотека „Христо Ботев” и читалището в Мездра”, обясни Калина Тодорова – краевед на Регионална библиотека – Враца.
„Радостно е, че в годините краеведската конференция се разраства и се превръща в очаквано събитие. По традиция информацията представена тук ще съберем в книга, която да остане за поколенията”, каза директорът на библиотеката Силвия Павлова при откриването на форума.
Началникът на РУО – Враца Лорета Колева поздрави участниците и обясни, че „конференцията през годините се превръща в активен фактор при съхраняването на историята на града и региона. Поколения краеведи помнят и пазят тази съкровищница от знания и послания, и остават верни приятели на краеведското дело”.
За професионализма на организаторите и изследователите благодари и председателят на Общинския съвет – Враца д-р Владимир Христов, който изрази възхищение от големия брой деца и ученици, които всяка година взимат участие в изследванията.
Източник: libvratsa.org