Отделна програма за финансиране ще даде възможност за осъществяване на проекти, свързани с демокрацията, и граждански инициативи във Виена през 2025 г.

"Титлата Европейска столица на демокрацията е признание за усилията на Виена в областта на демокрацията, както и участието на гражданите ѝ в демократичния процес. Това обаче е и отговорност да продължим да вървим по този път. Демокрацията не е нещо, което се подразбира, тя е общ проект, по който трябва да работим и да обновяваме всеки ден", каза кметът на града Михаел Лудвиг.

"Като Европейска столица на демокрацията, Виена ще даде своя принос именно за това. Чрез иновативни проекти ще покажем как социалното единство може да бъде подсилено с помощта на още по-голямо участие от страна на виенчани в обществените процеси", добави той, цитиран от БТА.

"Във Виена всеки глас има значение. Ето защо, като Европейска столица на демокрацията, ще се съсредоточим върху по-нататъшното разширяване на многобройните възможности за съвместно вземане на решения от всички граждани. Също така искаме да засилим многобройните гласове на хората в града, които все още не са достатъчно чути. Защото колкото повече хора участват в оформянето на бъдещето на града, толкова по-добре", подчерта съветникът по по въпроси, свързани с демокрацията, Юрген Чернохорски.

"Наградата за Европейска столица на демокрацията е не само голяма чест за нашия град, но и силен знак за нашия ангажимент да направим така, че всички да могат да усетят демокрацията и тя да е реална за всички. С началото на Годината на демокрацията във Виена искаме активно да отговорим на предизвикателствата на нашето време" обясни Томас Вебер, говорител по въпросите на демокрацията от партията НЕОС във Виена.