Проведени са били консултации с 38 институции и неправителствени институции, в т.ч. и трансгранични консултации, както на фаза изготвяне на заданието за доклада за ОВОС, така и преди вземане на решението по ОВОС. Проведени са били и обществени обсъждания на територията на страната и в Република Румъния.
По отношение на поставения от жалбоподателите въпрос за дългосрочното решение на проблема с отработеното ядрено гориво и радиоактивни отпадъци, съдът е приел, че по закон това е задължение на трето лице, неучастващо в административното производство.
По поставения от жалбоподателите въпрос за избор на Площадка 2, касационната инстанция отбелязва, че изборът е направен в съответствие със становищата на колектива от специализирани експерти, изготвили доклада за ОВОС, на специализираните ведомства, между които и тези, отговорни за опазване на биологичното разнообразие и за опазване на водните ресурси.
По въпроса за мониторинга на подземните води, съдът е приел, че е предвидена изрична мярка като част от вече функциониращата система за мониторинг на АЕЦ "Козлодуй".
Съдът е отвхърлил исканията на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" ЕАД ответниците Сдружение "Коалиция за устойчиво развитие" и две физически лица да заплатят направените по делото разноски в размер на над 42 000 лева.