Според директора на музея Георги Ганецовски, ръководител на проучванията в първите два обекта, в обекта край Оходен за тези години има намерени общо над 200 находки от времето на късния мезолит и късния палеолит. Сред тях са пластини от халцедон, какъвто в района не се среща и е от района на Родопите, съдове, зооморфни фигурки, използвани за жертвоприношение и др. Установена е нова структура с жилищно-стопанско предназначение, около 40 кв.м, разрушавана и изграждана няколко пъти заради наводнения. В един момент постройката е станала двуделна, което е изключително рядко явление за този период - началото на шестото хилядолетие пр.Христа, обясни Ганецовски.
По думите му при спасителните разкопки на обект № 4, край мездренското село Дърманци е проучено ямно светилище с общо 133 ями, намерени са и около 70 находки, като най-големият брой е от времето на ранножелязната епоха.
Третият представен на срещата проучван обект - некропол, се намира се в м. “Гладно поле“, край Враца. Според ръководителя на разкопките д-р Стойков от Археологическия институт с музей към Българската академия на науките това е един многообещаващ обект, който до момента не е бил известен на археологията. През 2022 г. на него са попаднали работници, прокопавали трасе за газопровод. До момента са проучени общо 109 гроба, от които 104 са средновековни и пет по-ранни, късноантични от IV век.
„Освен, че бяха доста на гъсто, гробовете бяха много богати на разнообразен инвентар, в това число монети, накити, елементи на костюма. До този момент много рядко се случва да попаднеш на такива точни, прецизни комплекси. В археологията ние наричаме „затворен комплекс“, находки, които със сигурност са попаднали там едновременно“, обясни археологът.
Той показа богато украсени и ювелирно изработени накити от сребро като наушници, обеци, пръстен със син камък, тока на колан и др. По думите му в над 50% от гробовете са открити такива накити от сребро, което означава, че жителите, погребани в този некропол, са имали висок стандарт на живот. На този етап все още самото селище не е установено, въпреки, че има няколко предположения, коментираха още археолозите. Очаква се разкопките да продължат и през следващата година.
/БТА